Toplam çözüm sayısı
..
Eminevim ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
8 Destekçi
  4 Yorum

Eminevim Taksit Miktarımı Ve Grup Değişikliğimi Yapmıyor

20.798görüntüleme
Büşra
Büşra 1 hafta önce
Eminevim Taksit Miktarımı Ve Grup Değişikliğimi Yapmıyor
Eminevim Taksit Miktarımı Ve Grup Değişikliğimi Yapmıyor
Eminevim Taksit Miktarımı Ve Grup Değişikliğimi Yapmıyor

Eminevim ;Sisteminize ev için bundan yaklaşık 4 ay önce giriş yaptık peşinatımızı ve organizasyon ücreti adı altındaki ücretide ödedik. Ekstra 10000 TL daha peşinat öderseniz avantajlı olursunuz denildi ve onu da ilk 3 ay taksitle olmak kaydıyla ödememizi yaptık bu aya kadar. Bu ay normal ilk taksit peşinat ödenecekti. Yaklaşık 3 hafta önce kadar Gebze şubenize gidip durumumuzu şu şekilde belirttik. Biz taksitlerde ödenecek bu miktarı şu anda ödeyemiyoruz yeniden düzenlenip taksitlerimizi ödemek istiyoruz diye belirttik. Dilekçe dolduruldu 60 ay vadeli gruptan 80 aylık vadeli gruba başvuru yapıldı. Eşimin İş durumunu, hamilelik durumumuzu söyledik. Bize bu noktadan sonra defalarca kabul Edilmediği söyleniyor. Sebep olarak ise ‘’80 kişilik vadeli grupta yer yok’’ diye söyleniliyor. Bize o gruptan biri çıkması lazım deniyor. Napacağımızı sorduğumuzda isterseniz dondururuz diyorsunuz. Biz dondurmak istemiyoruz. Taksit miktarını düşürmek istiyorum. Dondurduğum süre zarfınca geç vereceğinizi siz söylüyorsunuz. Sözleşmenizde yılda 2 defa geçiş hakkı olduğu ve organizasyon ücretinde değişiklik olmadığı taksit tutarı azaltılacağı yazıyor.? Benim size organizasyon ücretim yok taksit geciktirmem söz konusu da değil farkında mısınız? Şubeden yardımcı olamıyoruz merkezi aramalısınız diyorsunuz. Merkezi arıyoruz Müşteri memnuniyet birimine bağlıyorum diyor çalıyor ce meşgule atılıyoruz iki gündür. Bugün zar zor bağlanıldı ve grupta yer olmadığı için gerçekleştiremiyoruz diyorsunuz. Sözleşmedeki maddeden bahsediyoruz bize verilen cevap daha komik; Şirketin leyişi bu şekildedir Sözleşmede yazmasına gerek yok deniliyor. Siz şubemize girdiğimizde bu soruları sorduğumuzda bu cevapları mı veriyorsunuz? Taksitleri düşürürüz erteleriz hatta iade durumunda bile sözleşmeden Bağımsız iade ettiğiniz örnekleri mü veriyorsunuz?. Çıkmak istiyoruz o zaman dediğimizde bize açık ve net organizasyon ücretinin hepsini keseriz diyorsunuz. Hangi organizasyon hizmet mi alıyorum mağdur olmuyor muyum şu anda? Mesela Cayma hakkında şu Yazıyor taksit ödeyene kadar çıkabilir. Ama benim ödediğim 3 taksit ev ödeme değil peşinat yani benim size erken çıksın diye ödediğim taksitti şu anda caya ® biliyor muyum?. Bakın şu mağduriyeti çözün!

Gelişme
Gelişme

1 hafta önce

Eminevim'den taksit düşürme ve vade değişimi için mağduriyetimizi ve şikayetimizi oluşturmuştuk. Uzun zamandır bize diğer grupta yer yok beklemelisiniz diyorlar. Bugün dönüş yaptılar ve bize siz ödemelerinizi düzgün yapmamışsınız ve dondurma talebinde bulunmuşsunuz diye iftira atıyorlar. İlk 3 ay peşinat taksit ödemesi zamanında yapıldı. Dondurma talebimiz olmadı zaten dondurmak istemiyoruz, sadece taksitimizi düşürmek istiyoruz. Sözleşmede değişim yapabilirsiniz yazıyor ama bize telefonda sözleşmede her şeyi yazmıyoruz deniyor. Bu ne saçmalık. O zaman diğer geçilecek grupta yer varsa diye belirteceksiniz. Kayıt yaparken açıkça geçiriyoruz diye yalan söylemeyin. İade istediğimizde paranızı kesiyoruz diyorsunuz. Bunun sorumlusu ben değilim mağdur edilen benim ve yüzsüzce yasal hakkınızı kullanın diyorsunuz. Nasılda bir şey çıkmaz mantığı sanırım. Diğer gruptan 10 ay çıkan olmadı mesela ki ben çıkamıyorum herkes aynı konumdadır ne olacak taksitimi düşürmüyorsunuz o zaman ayrıl paranızı kesiyoruz mu olacak örnek 10 ay üst üste dondurmada yok ve mağduriyet söz konusu ben zaten dondurmak istemiyorum. Herkes dikkat etsin sizlere söylendiği ve sözleşmedeki yazılanları uygulamıyorlar kendilerine göre yorumlayarak zorbalık yapılıyor!

Eminevim Logo
Eminevim6 gün önce

Büşra Z. Hanım iyi günler, başvurunuz tarafımıza ulaşmıştır, en kısa süre içerisinde size dönüş sağlanacaktır. Müşteri Memnuniyet Merkezimize İnternet Şubeniz vasıtası ile veya [email protected] mail adresinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca http://www.mutlumusteriler.com sitemizi ziyaret edebilir, mutlu müşterilerimizin yorum ve görüşlerine ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla.

  • profile
  • profile
  • profile
8 Destekçi
  4 Yorum

4 Yorum

Muharrem
Muharrem1 hafta önce
 

Bende maalesef girdim bin pişmanım

 1
Büşra
Büşra1 hafta önce
 

Girerken başkalar, girdikten sonra başkalar ve ağızlarını gere gere isterseniz yasal haklarınıza başvurun diye dalga geçiyorlar. Ama vuracağım nereye giderse sonu!

 1
Ramazan
Ramazan1 hafta önce
 

Bu mecradan başladım hakkımı aramaya. Sonuç çıkmazsa eğer sonraki durak CİMER. CİMER olmazsa Tüketici Hakem Heyeti ve en sonu olmadı Mahkemede dava açacağım.

 1
Cahid
Cahid1 hafta önce
 

Düşünürseniz devir alabilirim

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler