23 Ocak
#11490398

Eminevim Sözünde Durmayan Bir Sistem!

Eşim adına 2 buçuk yıldır Eminevim sistemi içerisindeyiz. Önce 60.000₺ lik sistemdeydik daha sonra 105.000₺ den artırarak şimdi 180.000 ₺lik 100 aylık 1.800₺ taksitli çekilişli sistemdeyiz işten çıkartıldığım ve maddi olarak durumum müsait olmadığı için bu sefer daha uygun taksitli ve en erken parayı alabileceğim sisteme girmek istedik. Büro müdür ve temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda içeride biriken param ve birikimim olan parayı yaklaşık 60.000₺ peşinatla 1.500₺taksitle 105.000₺ orta vadeli sisteme geçiş yaparsak temmuz ayında teslim alırsınız denildi hem de 3 ayrı Eminevim temsilcisi tarafından (bunlara ek 12.000₺ organizasyon ücretimde vardı) dilekçeler yazıldı genel merkeze iletildi genel merkezden gelen cevap ise eylül ayında teslimat yönünde oldu. Bende arkadaşlarınız büro müdürleriniz bize neden temmuz dediler onların ekranında neden temmuz ayında teslim çıkıyor dediğimde yeni üyeliklerimiz için 7. ayda teslim kampanyası var (Temmuza geliyor) ama sizin için sistem eylül ayına veriyor dediler. Bu nasıl bir ayrımcılıktır. Haksızlık.

Muhittin Muhittin 36.885 Okunma 1
Yorum Yap

Cevaplar

  • Muhittin25 Ocak

    Sizlere daha önceden de olduğu gibi Çağrı Merkezimiz kanalı ile defalarca aramama rağmen ulaşamadım (444 36 46) bu kanalda yazmak daha mantıklı geldi en az 7-8 kere aradım ve muhatap bulamadım. Müşteri temsilcileriniz bana temmuz ayında alırsınız dediler yalan mı söyleyeceğim ayıp sizin yaptığınız en geç ağustos çıkar dediler. Dediğiniz gibi yeni üye olaydım ( benden daha az peşinat ve daha az organizasyon ücretiyle temmuz ayında teslimat sağlanır cevabını almam yeterli oldu size bu haksızlığın mağduriyetimin giderilmesi için başvurdum lakin kabul edilmedi. Müşteri temsilcileri ve genel merkez müşteri memnuniyetini düşünmemekte bundan sonra kimseye sizi tavsiye etmeyeceğim. Aldığınız organizasyon ücreti karşılığında hizmet aldığımı düşünmüyorum.

  • Eminevim Temsilcisi25 Ocak

    Muhittin K. Bey İyi Günler, Başvurunuza istinaden size dönüş yapılarak gerekli bilgilendirme sağlanmıştır. Bizlere bu platforma başvuru yapmadan önce 18.01.2018 tarihinde Çağrı Merkezimiz kanalı ile de aynı konu hakkında ulaşmıştınız. Üyelikte yapılacak olan ara ödeme, geçiş işlemleri veya üyelik bedeli değişiklikleri talebi Genel Merkez hesaplama akabindeki onaya tabi işlemlerdir. Müşteri temsilciniz vasıtası ile temmuz 2019 da kesin teslimat alabilirsiniz şeklinde bilgi paylaşılmadığı dilekçeniz ve merkez hesaplama onayı akabinde sizlere bilgi verileceği iletilmiştir. Talep etmiş olduğunuz güncelleme işlemi uzman ekiplerimiz tarafından incelenmiş ve yeni planlanan teslimat tarihi sizlere iletilmiştir. Yeni kayıt olan veya kayıtlı üyelerimize yönelik birçok farklı kampanyalarımız bulunabilmekte ve kampanya özellikleri de farklılık gösterebilmektedir. Bizlere daha önceden de olduğu gibi Çağrı Merkezimiz kanalı ile (444 36 46) İnternet şubenizden veya [email protected] mail adresinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları