22 Eylül 2018
Yorum Yap
#10935866

Eminevim Sözleşmenin Maddelerini Bile Bilmiyorlar.

Bir hafta kadar önce Eminevim.com.tr sistemine 60 kişilik gruba girdim. İlk çekilişin yapılmasına daha 2 hafta vardı. 20.000 TL peşinat ödedim. Bolu şubesinde çalışan c**** isimli müşteri temsilcisi peşinatımın içinden organizasyon ücretinin kesileceğini söylemedi. Neyse aradı tekrar gittik önceki sözleşmeyi iptal etti yeni sözleşme çıkarttı, kendi hatasından dolayı bizi mağdur etti.


Mesele zaruri durumlardan ötürü sistemden caymak zorunda kaldım ,daha ilk çekilişe 7 gün var. Yine aynı temsilciyle görüşmemde bunu arabaya çevirelim miktarı azaltalım ben arabamı alayım yine Eminevim sisteminden yararlanmış olayım diye görüşme yaptık . görüşme neticesinde C*** Bey “ben müdürümüzle görüşeyim Müdürümüz Cuma günü burada olacak (yani 2 gün sonra) ona göre ne yapacağımıza bakalım “ dedi. Cuma günü telefon geldi , sabah rahatsızdım uyuyordum , açtığımda C**** Beyin konuşması şu şekilde idi “Halit bey uyuyorsunuz galiba , beni iyi dinleyin çünkü şimdi uykunuz açılacak. Arabaya çeviremiyoruz ve Cayma hakkınızda yokmuş ,ayrılırsanız organizasyon bedeli yanacak “ diye laubali şekilde benimle konuştu . bunun üzerine Bolu Eminevim Şube Müdürü T**** Bey ile iletişime geçtim .


görüşmemde sözleşmede cayma hakkı maddesinin 14 gün önce cayma hakkını kullanabilirsiniz diye bir ibare olduğunu söyledi , kendisine benim sizinle yaptığım sözleşme kağıdında böyle bir şey yok dedim fakat bana ısrar etti ve muhtemelen büroda kendisinde de bulunan aynı sözleşmenin diğer nüshasına baktığında doğru tamam bu ibare yokmuş fakat ben var biliyordum diye söyledi bana.


Benim cayma hakkımı kullanamayacağımı ilk çekiliş için torbalar ve isimler hazırlanmış olduğunu söyledi ve sürekli diğer yöntemlerle alternatifler sundu. En son istemediğimi ve ben cayma hakkımı kullanacağımı söyledim. Ama Müdür bey bana hala cayma hakkımın olmadığı ve en az 1 hafta öncesinden söyleseydiniz cayma hakkımı kullanabilirdiniz diye ısrarla söylemeye devam etti. Ben bugün itibari ile cayma hakkı dilekçemi verdim. Sözleşme var elimde 9. Maddesinde açıkça belirtilmiş. 9. Madde müşterinin cayma hakkı ilk çekiliş yapılana kadardır. Müşteri cayma hakkını yazılı olarak bildirmekle yükümlüdür Ben yükümlülüğümü yerine getirdim. İnşallah Eminevim'de yükümlülüğünü yerine getirerek benim cayma hakkımın farkındadır. Müdür bile daha sözleşmenin maddelerini bilmiyor ya da biliyor farklı söylüyor. Personel konusunda ve iletişim konusunda Bolu şubesinde ciddi sıkıntılar mevcut.

Halit Halit 104.063 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Eminevim Temsilcisi25 Eylül 2018

    Halit Y. Bey iyi günler, Başvurunuzla alakalı tarafınıza dönüş sağlanıp detaylı bilgi paylaşılmıştır. Bizlere her türlü soru ve sorununuzda internet şubenizden ve ya [email protected] adresinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Saygılarımızla.

  • Halit'in Teşekkür Mesajı24 Eylül 2018

    Eminevim firması sorunumu çözdü.

  • Eminevim Temsilcisi24 Eylül 2018

    Halit Y. bey iyi günler, konu ile ilgili sizlere en kısa süre içerisinde dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla.

Ziyaretçi Yorumları