sta-4-hoverİyi Çözüm

Eminevim Mağdur Etti

Önder Önder13 Eylül 2019 10:08

1-) 1122***üye no... İle Eminevim'e çekilişli sistem ile dahil oldum. Sözleşmem 200.000 TL idi. Sonrasında aradığım evi bulduğum için ve ödemedeki tutarı artırarak peşinatlı konut sistemine dahil oldum. Çekilişli sistemde iken 2 ay ödemede gecikme yaşanmıştır. Peşinatlı konut sistemine geçerken bunun dikkate alınmayacağı yine yetkili kişiler tarafından tarafıma bilgi verilmiştir. Peşinatlı sistemim şu şekildedir. 150.000 TL alınacak tutar 47.000 TL peşinat ve totalde vade 34 ay aylık 3.030 TL'dir. Bu şekilde teslimat Temmuz 2020 olarak tarafıma bildirilmiştir. Şubeniz ile yapılan görüşmede çekilişli sistemde 2 ay ödeme gecikmesi olduğundan dolayı bunun peşinatlı sisteme yansıtıldığı bildirilmiştir. Ben gecikmeyi çekilişli sistemde yaptım ve şu anda yeni sözleşme peşinatlı sistemdir. Bu sistemde herhangi bir gecikme söz konusu değildir. Aradığım evi bulduğumdan dolayı teslimat tarihinin tekrardan incelenmesini rica ediyorum. Tarafıma yapılan dönüşte ilk etapta şikayeti geri çekmem talep edilmiştir. Talebi geri çektim de ne oldu! Sonuçta yine bildiğinizi okudunuz. Konuyu Tüketici Mahkemesi'ne götüreceğim.

2-) Ayrıca sisteme girmeden her şey çok güzel. Ancak Sisteme dahil olduktan sonra maalesef tanınmıyoruz. Şube çalışanlarınıza ulaşmak bir hayli zorlaşıyor. Geçmişte yaşadığım bir hususu da paylaşmak istiyorum. Şube çalışanınız benim bilgim olmadan kendi akrabasını altın almak için sisteme referans gösterilmişti. Konuyu zamanında o kadar dile getirmeme rağmen kendi ayıbınızı gidermediniz!

3-) bu sisteme dahil olmadan önce çok düşündüm buradaki yazılanları vs. okudum. Yok ya öyle değildir vs. dedim hep. Ancak şimdi hak veriyorum. Mağduriyetiniz giderilmediği gibi tuhaf durumlarla da karşılaşabiliyorsunuz. Şunu da çok iyi biliyorum. Yine aranacağım şikayeti kaldırır mısınız prestijimiz var vs. eğer öyle ise ona göre davranın. Milleti mağdur etmekten vazgeçin.

Lütfen konunun ivedi ve hassasiyetle incelenmesini önemle rica ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Önder 16 Eylül 2019 13:06

Keşke bu bilgileri geçiş yapmadan önce de belirtmiş olsaydınız. Lakin her iki sözleşmeyi de avukat görmüştür. İlk sözleşmenin fesih olduğunu ve ikinci imzalamış olduğum sözleşmede çekilişki sözleşmeyi herhangi bir maddede atıfta bulunmadığından dolayı, önceki sözleşme geçerliliğini yitirdiği öğrenilmiştir. Konuyu Tüketici Mahkemesi'ne götüreceğimi bilmenizi isterim. Şu an sadece 1 numaralı şikayetime dönüş sağladınız. Diğerleri için verecek cevabınız yok sanırım! Acilen diğer maddeler için de cevap beklemekteyim...

Eminevim Logo Eminevim 16 Eylül 2019 11:52

Önder Y. Bey İyi Günler; Başvurunuza istinaden size geri dönüş yapılıp gerekli bilgilendirme sağlanmıştır. Sistemlerimize ilk olarak konut çekilişli sistem üzerinden başladığınız ve kendi istediğiniz ile konut vade ortası sisteme geçiş yaptığınızı görmekteyiz. Sisteme katılım aşamasında ve yeni üyelik açılış aşamasında üyelik katılım koşulları üyelik geçiş prosedürü size detaylı olarak anlatılmıştır. İlk açılmış olan üyelik üzerinden herhangi bir şekilde sonlandırma yapmadan üyelik vade ve taksiti kaldığı yerden devam edecek şekilde yeni sisteme geçiş işleminiz yapılmıştır. Bu nedenle var olan üyeliğin kazanımları ve taksit ertelemeleri iptal edilmemektedir. Yeni bir üyelik açılması taksitlerin sıfırdan başlaması halinde diğer üyeliğe ait kazanım ve ertelemeler iptal edilebilir fakat bu üyelik kaldığı yerden devam ettiği için iptal işlemi söz konusu değildir. Müşteri Memnuniyet Merkezimize internet şubeniz vasıtası ile veya [email protected] mail adresinden de ulaşım sağlayabilirsiniz. Saygılarımızla.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mehmet 22 Şubat 04:32  

    Fiyaskooooooooooo

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler