04 Eylül 2018
Yorum Yap
#10862725

Elle Ayakkabı 2 Kere Giymemle Tabanı Açıldı!

İzmir Optimum mağazasından aldığım ayakkabıyı 2 gün giydim tabanı açıldı. Mavibahçe mağazasına iade için başvurdum tadilat yapalım dediler tezgahın arkasında yapıştırıp utanmadan bana vermeye çalıştılar. İade talebiyle geri verdim. 40 gün bekledim. Bugün elime ulaştı ayakkabılar. Yine yapıştırmışlar. Ancak anlam veremediğim şekilde yırtık olmayan tekine de yapıştırma işlemi yapmışlar.


40 günde ayakkabıları giydiler herhalde ki sağlam tekini de yırtıp onu da yapıştırmışlar. Yapıştırıcı bariz şekilde belli olmakla birlikte elime alır almaz birazcık oynamayla yapıştırılan kısımlar hemen açıldı. Elle Ayakkabı'ya çok teşekkür ederim. Ayıplarını ısrarla sürdürmeye devam ederlerse hakkımı tüketici mahkemelerinde arayacağımı belirtmek isterim.

Esma Esma 401 Okunma

Cevaplar

  • Esma14 Aralık 2018

    Tüketici Hakem Heyeti kararı ile beraber kusurlu ayakkabıyı 04.12.2018 tarihinde Optimum mağazanıza gönderdim. 10 gündür paramın iade edilmesini bekliyorum. Beni arayacaklarını söylemiştiler ama aranmadım. Mağaza telefonlarınada cevap verilmiyor. Bu sorunun bir an önce çözümlenmisini ve paramın iade edilmesi acişen istiyorum.

  • Elle Ayakkabı Temsilcisi06 Eylül 2018

    Merhaba Esma Hanım, Şikayetinize neden olan ürün ile ilgili elle kalite standartları dahilinde olumsuz bir sonuca rastlanmamıştır. Ürün uzman ekiplerimiz tarafından detaylı incelenmiştir. Şikayetinizin imalat hatasından kaynaklanmadığı tespit edilmiştir. Saygılarımızla

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler