26 Haziran 2014

Elle Ayakkabı Personeli İlgisiz.

Elle Shoes 'dan çok beğendiğim bir ayakkabının 2 farklı rengini birden almıştım. Ayakkabılar, her 3 giyimden sonra tabanları açılarak toplamda 7 kez, yanlış duymadınız toplamda tam 7 kez tadilata gitti. Her birinde 20'şer gün tadilatta kaldı. Yani 140 gün kadar ayakkabıları kullanamamış oldum.

4077 sayılı kanuna göre aynı sebepten 3 kez tadilata gitmiş ürünler için müşterinin iade talebi doğar gibi en basic bir maddeden dahi bihaber olan, personel tarafından bile %100 müşteri mağduriyetine hak verilen bir durumda, hakem heyetinin kendi aleyhlerine sonuçlanacağını bile bile "gidip başvurabilirsiniz" diyecek kadar müşteri memnuniyetinden yoksun bir yönetim anlayışını tebrik etmek isterim.

Münevver K. 462 Okunma

Cevaplar

  • Elle Ayakkabı Müşteri Temsilcisi27 Haziran 2014

    Sayın müşterimiz öncelikle markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Şikayete konusu olan ürün üzerinde imalata bağlı hata ve ayıp olmadığını ürün iadesi değişimi ile ilgili işlem yapılamayacağını üzülerek belirtmek isteriz. Saygılarımızla Elle

  • Münevver K.26 Haziran 2014

    Öncelikle müşterilerinize yanıt verirken doğru kelimeler seçmenizi isterdim. "markamızı tercih ettiğiniz teşekkür ederiz." yazan bir firmadan zaten nasıl bir müşteri memnuniyeti beklenir ki? Biraz daha geliştirmeniz gerekecek kendinizi. Yasayı da açıp okumanızı rica edeceğim. Hala okumamışsınız ki "imalata bağlı hata ve ayıp olmadığını" söylüyorsunuz. Personelleriniz ise bu modelde şikayetler geldiğini söylüyor. İhtiyacınız olması halinde Size Customer Care/Service konusunda biraz eğitim vermekten memnuniyet duyarım. Bana göre ihtiyacınız var çünkü.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön