11 Eylül
#12574974

Elit Yavru Beni Yanılttı

Elit Yavru denilen ve C** P** adında birinin sahibi olduğu, İstanbul’daki bir çiftlikten yaklaşık 3 ay önce bir Alman kurdu aldım. seceresi hemen gönderilecek dediler fakat şu ana kadar gelen bir şey yok. Telefonda sürekli oyalıyorlar ve hep yalan söylüyorlar. Bir köpek oteline köpeğimi bırakırken tanıştığım bir başka kişi “aynı yerden aldık ve 2,5 sene geçmesine rağmen seceremizi alamadık” deyince tamamen ikna oldum. Bunun yanı sıra, köpeği almadan önce bu ırkta sıkça görülen kalça çıkığı problemi ile ilgili bilgi aldığımda bana “bizim üretimimizde bu vaka neredeyse sıfır derecesindedir. Böyle bir olay yaşamanız çok zor. Hem anne hem babasında bu bulgu mevcut değil” demiş olmalarına rağmen, almış olduğum köpeğin röntgen sonuçları kötü çıktı.


Köpek çok büyük bir kalça çıkığı ameliyatı adayı maalesef. Tüm bu yaşadığım kötü deneyim sonucu, firma sahibi C** P**’u aradım. Kendisi hem mesajlara hem de çağrılara gördüğü halde cevap vermedi. Bu sitede de aynı yerden alım yapıp seceresi verilmemiş insanlar olduğunu görüyorum. Fahiş fiyatlara secereli diyerek köpek satıyorlar ve resmen yanıltma yapıyorlar. CİMER dahil her yere başvuru yaptım ve asla peşini bırakmayacağım.

Osman Osman 711 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Osman3 g

    İstanbul’da bulunan, elit yavru adında bir firmadan 2019 yılı Ramazan bayramında bir Alman kurdu yavrusu aldım. Bu firma ile alakalı olarak daha önce de Secere problemi ile ilgili bir şikayet yazısı yazmıştım. Secere, çok uzun uğraşlar sonunda aylar sonra geldi. Şecereleri Almanya veya Türkiye’den değil Bulgaristan’dan geliyor ve Türkiye’deki köpek ırkları federasyonu (FCI’in tanıdığı Türkiye’deki tek kurumdur ve kısa adı kıf’tır) bu secereyi maalesef tanımıyor. Köpeğini yarışmalara sokma merakı olanlar için yazıyorum. Köpeğinizi bu federasyonun tanıdığı bir yarışmaya sokamıyorsunuz bu bağlamda. Ama diğer yarışmalara girebiliyorsunuz. Elit yavrudan almış olduğum yavru, yapmış olduğumuz röntgen çekimleri sonrasında (4aylıkken yapılıyor ilk çekim) yavrunun kalçası çok ciddi anlamda sorunlu çıktı. Ben elimden gelen her şeyi yapıyorum ileride bir sorun çıkmaması için ama hem çok maliyetli oluyor hem de asla bir garantisi yok. Umarım olmaz ama ileride muhtemelen ciddi ameliyatlar geçirmesi gerekecek! Firmaya röntgen raporlarını gönderdim ve bana veteriner konsültasyonu desteği sağlamalarını istedim. Sadece kendi çalıştıkları bir veterinere röntgen raporlarını gösterip bana veterinerden bir rapor gönderecekler. Hepsi bu! Veterinerleri Sürekli olarak Alman kurtları ile çalıştığı için, yavrunun durumunu en iyi o bilir diye istedim bunu. Kendi veterinerim var ama bir ırk üzerine yoğunlaşmış bir veterinere asla benzemez ve kaldı ki ben bir müşteriyim ve bana satmış oldukları neredeyse sakat bir yavru ile alakalı olarak, konsültasyon rica etmem kadar normal bir şey olamaz. Aldığınız şey bir evcil hayvan ve ailenizden biri oluyor. O mutluysa siz de mutlu oluyorsunuz. Hastalığı varsa üzülüyorsunuz ve onun için elinizden ne gelirse yapmak istiyorsunuz normal olarak. Yaklaşık 5 ay geçmesine rağmen ve defalarca rica etmeme rağmen beni ne bir veteriner aradı ne de mail olarak bir konsültasyon raporu alabildim. Zaten diğer şikayetlerden de göreceğiniz üzere, bu firma sadece satış esnasında çok alakadar oluyor sizinle ama satış gerçekleştikten sonra o ilgi bitiyor maalesef. Ben konuyu Tüketici Mahkemesi'ne taşıdım ve devamını da getireceğim.

Ziyaretçi Yorumları