Electrolux Vatan Bilgisayar Aracılığıyla Ayıplı Ürün Satıp, Kullanıcı Hatası Diyor

Seçkin Seçkin3 hafta önce

Bahçelievler Vatan Bilgisayar'dan 03.09.2020'de 1.119,01 TL tutarında almış olduğum Yavaş Sıkım Katı Meyve Sıkacağım 17.09.2020'de 2. Kez kullanımım sırasında kullanım talimatlarına göre kesilip doğranmış elmaların suyunu sıkarken aşırı ses geldiğini fark ettim. Hemen videoya çekip, ürünü kutusuna koyup Vatan Bilgisayar'e gittim. Oradaki saygı sınırlarını zorlayan ve müşteri hizmetleri bölümünde çalışan şahısla bir saate yakın tartıştıktan sonra ürünü 17.09.2020 tarihinde verdim. 

Bundan sonraki süreçte kendi çabalarımla ürünün Merkeze gönderileceğini ve orada. Servise teslim edileceğini öğrendim. 1 hafta sonra 23.09.2020 'de ürünün akşam üzeri Sefaköy'de bulunan Dost Ticaret de olduğunu öğrendim. Orada çalışan bayana durumu izah ettim ve daha ürünü incelemeden direk bana kullanıcı hatası dediler. Daha sonra aradım ürün bize gelmedi dediler. Sonra Vatan Bilgisayar ı aradım ürün kargoda dediler.

 Dost Ticareti aradım bize gelmedi kayıt yok dediler. Anlayacağınız ürünün nerede olduğunu söyleyemediler ve Dost Ticaret' teki bayanla bayağı yüksek sesle tartıştık. 24.09.2020 yani bütün sabah Vatan Bilgisayar müşteri hizmetlerini aradım ürünümün kargoda olduğunu söylediler. Dost ticareti aradım ürünün dün akşam üzeri geldiğini ve kullanıcı hatası olduğunu söylediler.

 Bende 2. Kez kullanmış olduğum ürüne ne yaptım da hatalı oldum deyip sinirlendim. Karşımdaki bayan bana yüksek sesle bağırıp çağırıp telefonu yüzüme kapattı. Ben de durumu Electrolux Müşteri hizmetlerine Anlattım. Geri dönüş yapmak için numaramı aldılar fakat. Onlarda kullanıcı hatası ve hor kullanılmış ürün dediler. Electrolux ve Vatan Bilgisayar pişmanlıktır.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Electrolux Logo Electrolux 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle markamızı tercihinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Müşteri Hizmetleri departmanımız tarafınıza bilgilendirme sağlamıştır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüşlerinizi öncelikle aşağıdaki e-posta adresimiz üzerinden bizlere iletmenizi rica ederiz. Görüş ve önerilerini paylaşan müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. [email protected] Electrolux A.Ş. Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü 0 850 250 35 89

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Seçkin 3 hafta önce  

    Yani bu vermiş olduğunuz cevapla birlikte de sizlerin ne kadar kaliteli ve çözüm odaklı müşteri memnuniyetini gözeten bir firma olduğunuzu gösteriyor. Pişmanlığıma pişmanlık eklediğiniz için ve benim bir daha asla bu firmaya güvenmemem gerektiğini ö

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler