Electrolux Ürünü Sattıktan Sonra Sahip Çıkmıyor

Ahmet Ahmet4 hafta önce

Ben 2016 yılının eylül ayında Electrolux 8630 Rox bulaşık makinesi aldım. Zamanına göre fiyatı gayet yüksekti. Biz Avrupa üretim vs gibi nedenlerle ne yazık ki bu tercihi yaptık. Makine daha 4 yılını doldurmadan bu yıl temmuz ayında bozuldu. 

Trabzon yetkili servis tarafından bulaşık makinesini götürüldü ve en geç 3 hafta içinde yapılıp getirileceği ve masrafın 300 lira civarında tuttuğu belirtildi. 3 hafta denen servis yaklaşık 40 gün sürdü. 40 günün sonunda getirilen bulaşık makinesi 10 gün geçmeden tekrar bozuldu. Şimdi İstanbul' a taşındığım için farklı bir servis 740 lira tamir ücreti talep ediyor. Electrolux sadece tamir edilen parçanın 1 yıl garantili olduğunu 740 lira ücreti ödemem gerektiğini belirtti. 

Tamir edildikten sonra sadece 10 gün çalışan makinenin bu şekilde bozulması gerçekten çok düşündürücü. Electrolux hiçbir şekilde servis ini kontrol edemiyor. Tamamen servisin insafına kalıyorsunuz. Bir daha evime Electrolux sokmayacağım.

Cevaplar

Electrolux Logo Electrolux 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle markamızı tercihinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Yaşadığınız sürecin en kısa sürede memnuniyete dönüştürülmesi hedefimizdir. Başvurunuzla ilgili konu ve diğer ürün - hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüşlerinizi öncelikle aşağıdaki e-posta adresimiz üzerinden bizlere iletmenizi rica ederiz. Müşteri Hizmetleri Müdürlüğümüz ile iletişime geçmeniz halinde size konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Görüş ve önerilerini paylaşan müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. [email protected] Electrolux A.Ş. Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü 0 850 250 35 89

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler