Toplam çözüm sayısı
..
Electrolux ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Emir'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum
Yeni karşılaştırma
ile

Electrolux Çamaşır Makinesi Gürültüsü Ve Garanti Sorunu

2649görüntüleme
Emir
Emir 05 Kasım 2021 16:51

20.05.2020 tarihinde Teknosa ®'dan satın almış olduğum EW8W2168LW model kurutmalı çamaşır makinesi 1 yıl geçmeden gürültülü çalışmaya başlamıştır. Kapı kapalı şekilde alt kattan duyulacak kadar gürültülü çalışan cihaz için garanti kapsamında 04.11.2021 tarihinde servis çağırdım. Ancak gelen servis elemanları sadece gürültüyü dinleyerek bu sesin normal olduğunu zaman geçtikçe sesli çalışacağını söylediler. Gürültü seviyesini neye göre normal! Makinenin neredeyse 1 yıllık kullanıcısıyım, eskiden makinenin çalıştığını anlamayacak kadar sessiz çalışırken artık alt kattan duyulacak kadar sesli çalışmaya başlaması kadar somut bir örnek olamaz diye düşünüyorum. Sonuç olarak servis arıza olmadığı gerekçesiyle garanti kapsamında olmasına rağmen ücret talep ederek ödemek zorunda kaldım. Tornavida bile kullanmadan sadece makinenin sesini dinleyerek normal olduğu kanaatine ücret aldılar (en basit yöntem desibel ölçümü yapılabilir). Bu mudur Electrolux'un müşteri memnuniyeti ve garanti kapsamındaki servis yaklaşımı?

Electrolux Logo
Electrolux05 Kasım 2021 16:53

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercihinizden dolayı teşekkür ederiz. Başvurunuzla ilgili konu ve diğer ürün - hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüşlerinizi öncelikle aşağıdaki e-posta adresimiz üzerinden bizlere iletmenizi rica ederiz. Müşteri Hizmetleri Müdürlüğümüz ile iletişime geçmeniz halinde size konu hakkında gerekli bilgilendirme yapılacaktır. Görüş ve önerilerini paylaşan müşterilerimize markamıza duyduğu güven için teşekkür ederiz. [email protected] Electrolux A.Ş. Müşteri Hizmetleri Müdürlüğü 0 850 250 35 89

Emir
Emir09 Kasım 2021 17:31
Electrolux Çamaşır Makinesi Gürültüsü Ve Garanti Sorunu
videoplayer-icon

Ürünü 1 yildir kullanıyorum. Ürün artık alt kattan sesi duyulacak kadar sesli çalışıyor, objektif bir şekilde işlem yapılıp garanti kapsamında düzeltilmesini bekliyorum. Ancak, karşımda sanki kurumsal bir firmadan ziyade esnaf üslubuyla "ses filan yok normal" seklinde açıklama yapılıyor. Ses ölçümü yapılmadan, neye göre bu kanaate vardığınızı lütfen açıklayabilir misiniz? Anlaşılan o ki firma ne kadar yabancı saygıdeğer bir firma olsa da muhatap olduğunuz kisiler turk olunca hiçbirinin önemi kalmıyor!

  • profile
  • profile
  • profile
5 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Hakan
Hakan10 Kasım 2021 21:26
 

Buradaki yorumları okuyup Hepsiburada'dan biraz önce verdiğim 881 496 123 sipariş numaralı EW8W2168LW model ürünün iptalini gerçekleştirdim. Herkes işini düzgün yapmayı öğrensin.

Soner
Soner18 Kasım 2021 10:06
 

Sonuç ne oldu

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon
Yeni karşılaştırma
ile