18 Mayıs

Ekol Giyim Müşteri Memnuniyetsizliği Ve Kaba Davranış!

Ekol Giyim'in Ankara Kızılay İzmir Caddesi'ndeki şubesinden Anneler Günü için almış olduğumuz elbisenin bedeni uymaması üzerine değişim için mağazaya tekrar gittik. Bize ellerinde uygun beden olmadığını, başka ürün almamız gerektiği söylendi. Bizde uygun bir ürün bulamadığımızdan iade etmek istedik ama bütün kurumsal firmalarda olan iadenin kendilerinde olmadığını oldukça kaba şekilde söylediler.

Müşteri memnuniyeti için neredeyse bütün büyük giyim mağazaları bu durumda hemen yardımcı olurken, kendilerinin müşteri hizmetlerini aramış olmama rağmen geri dönüş bile yapmak zahmetinde bulunmadılar. Bu da onların ne kadar müşteri memnuniyetine önem vermediğini ve sadece ödeme yapana kadar ilgilendiklerini sonra da hiç yardımcı olmadıklarını gösteriyor. Gerekli yardım için aranmayı talep ediyorum.

Fuat 5.069 Okunma

Cevaplar

  • Fuat 22 Mayıs

    Ekol firmasının hiçbir geri dönüşü olmadı. Ancak Ankara Nata Vega AVM çalışanları Tuğba Hanım ve Seçil Hanım'ın yardımları sayesinde iade işlemi yine olmasa da sorunumu çözdüm. Sadece bu çalışanlara özverili yardımları nedeniyle teşekkür etmek istiyorum.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön

Giriş Yap