Toplam çözüm sayısı
..
Ekim Nazım Kaya ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Ayşegül'ün şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
13 Destekçi
  2 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Ekim Nazım Kaya Danışmanlık Adı Altında Yanıltma

40188görüntüleme
Ayşegül
Ayşegül 24 Ocak 23:54

Ekim Kaya’dan, mükemmel vaatlerine kanarak danışmanlık paketi almıştım. Ben başvuru işlemlerimin tamamını kendim yapmıştım ancak Amazon ® bir fatura istedi ve sadece ne faturası istediğini danışmanıma sordum ve su elektrik ya da doğalgaz faturası olacak diye kendisi hesap açılışında yalnızca bu yardımda bulundu. Hesabım da hemen açıldı. Sonrasında ürün yükleme işlemlerini 1 ay boyunca her hafta yani toplam 4 kere, 8-9ar dakikalık konuşmamızla danışmanım yükledi ve ben de söylediklerini, hızına yetişebildiğim kadarıyla not aldım. Son görüşmemiz esnasında günlük yapmam gereken işlemleri çok kısa tekrar söyler misiniz diye rica ettim, videolardan izleyin diye karşılık verildi, ekstra 5 dakika bile tarafıma harcanmadı. 

Sonrasında hesabımı kendi kullanımım sırasında ve hesabımı kullandığım toplam 7 ay boyunca birçok sıkıntı ile karşılaştım. Her birinde ne yapmalıyım diye danışmanıma mail gönderdim. Çünkü danışmanlık paketi almamın sebebi, hesap kullanımına alışana kadar anlamadığım şeyleri danışmak, kısa da olsa bir yönlendirme almaktır. Ve verdikleri söze göre, Eğer yanıt gelirse, Amazon'a sorun, Pallstock ®'a sorun şeklinde baştan savma yanıt geldi, ki yüzde 90'ına da hiç yanıt gelmedi. Ben aylarca bununla ilgili bir şikayette bulunmadım, yoğundur vs gibi şeyler düşündüm. Ancak en son hesap sağlığımla ilgili bildirimler gelmeye başladı ve bununla ilgili sorular sordum asla yanıt gelmedi, hesabım suspend oldu hala yazmaya devam ettim yine yanıt gelmedi ve artık hesabım kapandı. 

Yazma üslubum her seferinde aşırı derecede kibar ve yalvararak ve eminim çok yoğunsunuzdur ama çok zordayım lütfen yardımcı olun şeklinde konuştum. Ancak hesabımın kapatılmasına rağmen hiçbir yardımda bulunulmadı. Arayarak sıkıntımı anlattım ve danışmanlık hizmeti almama rağmen hiçbir şey danışamadığımı ve ücret iadesi talebimi bildirdim. Gerekli birimlerine mailler atım. Kendi hazırladıkları bir sözleşme gönderiyorlar ve o sözleşmedeki maddelerin hiçbirini yerine getirmeden sadece paranızı alıyorlar!  

Bana cevap olarak da, hesabınız açılmış, bu yeterlidir diyorlar; ama hesap açılış başvurularımı bile kendim yapmıştım. İnsanların hayatlarını kurmak için biriktirdikleri son umut paralarını toplayıp lüks hayat yaşayamazsınız! Ben benden alınan paranın iadesini talep ediyorum, bunun için de gerekli her yere başvurumu yapmaya devam edeceğim. Bu şekilde, sözlerini yerine getirmeden paramın alınmış olmasını sindiremiyorum.

  • profile
  • profile
  • profile
13 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Serdar
Serdar20 Şubat 01:07
 

Geçmiş olsun, maalesef para iadesi alamazsınız ama bu şekilde her yerde yaşadığınız mağduriyeti anlatın, ifşa edin. Paranızı almanıza yardımcı olamasa da canları sıkılmasına sebebiyet verirsiniz

 3
Görkem
Görkem21 Şubat 23:30
 

Yazdığınız çok iyi olmuş bende alacaktım okudum ve vazgeçtim. Teşekkür ederim, geçmiş olsun

 3
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile