Ege Üniversitesi Hastanesi Hizmeti Kalitesiz

Yildiz Yildiz19 Temmuz 2019 13:23

Bir hastanenin, varlığını devam ettirmesi için gerek-şart olan hijyen, özenli bakım, güleryüz, doğru tedavi, iyileştirmeye yönelik koşulları ve şartları karşılamadığını bildirmek üzere size yazıyorum.

Geçtiğimiz bayramda (haziran ayı) Ege Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde yoğum bakımda yatan hastamız ve oradaki diğer hastalar,

1. Hemşire ve doktorların kötü muamelesine maruz kalmış ve kalmaktadır. Hastamız, şimdi İstanbul'da bir hastanede tedavi görmekte ama daha önce oradaki kötü muamele ve bilgisiz müdahalelerle (trakeostomi) ses tellerine zarar verilmiş, şu anda konuşamamaktadır. Ayrıca yoğun bakım travması yaşamış, geceleri ağlama nöbetleri geçirmektedir. 2. Hastanenin her yerine, yoğun bakıma bile sürekli kediler girip çıkmakta ve hastanenin her yeri çiş kokusundan geçilmemektedir. 3. Hasta, hastaneden ayrılmak istediği halde "hastanenin/ilgili birimin siciline lenir gerekçesiyle" hastanın başka hastaneye geçişine izin verilmemiş, yaşanan travmalar katlanarak artmıştır. 4. Şu anda orada yatmakta olan hastalardan bazılarıyla iletişimimiz devam etmekte, bir gencin kötü bakım nedeniyle vücudundan irinler akmakta olduğu ailesi tarafından belirtilmiştir.

Yakın zamanda bir bakanın ziyaretinden önce hastane, ziyarete ilişkin önceden bilgi aldığı için tüm kediler bir şekilde oradan uzaklaştırılmış ve hastane sözde ve görüntüde iyi koşullara kavuşturulmaya çalışılmıştır. Söz konusu bakanın nasıl bir değerlendirme yaptığı bilinmez ama bu "haberli" ziyaretlerin, denetim adına hiçbir gerçekçi tarafı bulunmamakta, hasta ve hastane koşullarını iyileştirmeye yönelik hiçbir katkısı olmamaktadır.

Bir yetkilinin bir yoğun bakım hastasını oraya yönlendirerek (bunu yapmadan önce iki kez düşünmenizde yarar da görüyorum) yakından ve kimliğini belli etmeden inceleme ve gözlemlerde bulunmasını önemle rica ediyorum.

Ben bu mesajı yazmayı, mevcut ve gelecekteki tüm hastalara karşı sorumluluk hissettiğim için düşündüm. Hastanın yakınları CİMER'e yaptığı şikayetten aldığı yanıttan oldukça tatminsiz. Dünyanın her yerinde, bilhassa hastanelerde ve okullarda iyi muamele şarttır. Sevgisiz, iş bilmez, temizlik bilmez çalışanların işlerine derhal son verilmeli, ümit vadeden mevcut ve gelecekteki çalışanlara sık sık eğitimler verilmeli, samimi, habersiz ve sıkı denetimler gerçekleştirilmelidir.

Bu korkunç sürecin devam etmemesi için bir yetkilinin duruma el atacağına güvendim, lütfen bizleri hayal kırıklığına uğratmayın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Yildiz 18 Temmuz 2019 16:19

Bir hastanenin, varlığını devam ettirmesi için gerek-şart olan hijyen, özenli bakım, güleryüz, doğru tedavi, iyileştirmeye yönelik koşulları ve şartları karşılamadığını bildirmek üzere size yazıyorum. Geçtiğimiz bayramda (haziran ayı) Ege Üniversitesi Araştırma Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları yoğum bakım biriminde yatan hastamız ve oradaki diğer hastalar, 1. Hemşire ve doktorların kötü muamelesine maruz kalmış ve kalmaktadır. Hastamız, şimdi İstanbul'da bir hastanede tedavi görmekte ama daha önce oradaki kötü muamele ve müdehalelerle (trakeostomi) ses tellerine zarar verilmiş, şu anda konuşamamaktadır. Ayrıca yoğun bakım travması yaşamış, geceleri ağlama nöbetleri geçirmektedir. 2. Hastanenin her yerine, yoğun bakıma bile sürekli kediler girip çıkmakta ve hastanenin her yeri çiş kokusundan geçilmemektedir. 3. Hasta, hastaneden ayrılmak istediği halde; izlenimimize göre "hastanenin/ilgili birimin siciline işlenir gerekçesiyle" hastanın başka hastaneye geçişine izin verilmemiş, yaşanan travmalar katlanarak artmıştır. 4. Şu anda orada yatmakta olan hastalardan bazılarıyla iletişimimiz devam etmekte, bir gencin kötü bakım nedeniyle vücudundan irinler akmakta olduğu ailesi tarafından belirtilmiştir. Yakın zamanda bir bakanın yoğun bakıma yatacağını haber alan hastane, önceden bilgi aldığı için tüm kediler bir şekilde oradan uzaklaştırılmış ve hastane sözde ve görüntüde iyi koşullara kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bu tür hastanelere yapılan "haberli" ziyaretlerin, denetim adına hiçbir gerçekçi tarafı bulunmamakta, hasta ve hastane koşullarını iyileştirmeye yönelik hiçbir katkısı olmamaktadır. O yüzden bir yetkilinin bir yoğun bakım hastasını oraya yönlendirerek (bunu yapmadan önce iki kez düşünmenizde yarar da görüyorum) yakından ve kimliğini belli etmeden inceleme ve gözlemlerde bulunmasını önemle rica ediyorum. Ben bu mesajı yazmayı, mevcut ve gelecekteki tüm hastalara karşı sorumluluk hissettiğim için düşündüm. Hastanın yakınları CİMER'e yaptığı şikayetten aldığı yanıttan oldukça tatminsiz. Dünyanın her yerinde, bilhassa hastanelerde ve okullarda iyi muamele şarttır. Sevgisiz, iş bilmez, temizlik bilmez çalışanların işlerine derhal son verilmeli, ümit vadeden mevcut ve gelecekteki çalışanlara sık sık eğitimler verilmeli, samimi, habersiz ve sıkı denetimler gerçekleştirilmelidir. Bu korkunç sürecin devam etmemesi için bir yetkilinin duruma el atacağına güvendim, lütfen bizleri hayal kırıklığına uğratmayın. Saygılarımla,

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler