Efe Tur Personel Çok Kaba!

Aybike S. |

8 Mayıs 2015 Cuma günü saat 18.30' da İzmit Otogar-Ankara bileti almıştım. Çalıştığım yer Gebze' de işten direkt otogara geçmeyi planlıyordum; Ancak inanılmaz trafik sıkışıklığı ve otobandaki kaza sebebi ile otobüse yetişemeyecektim.

Müşteri hizmetlerini defalarca aradım. Otogarı da defalarca aradım. Otogara vardığımda telefonu açmayan bayana neden açmadıklarını sorduğumda ukalaca "çok meşguluz" yanıtını aldım. Tartışmanın en sonunda oradaki bey "çalışmayı sizden öğrenecek değiliz" diye beni azarladı. Sonrasında gerekli yerlere şikayet ettim ancak 1 aydır herhangi bir geri dönüş de alamadım.

Etiketler :

Çağrı Merkezi Erişim Çağrı Merkezi Personel Davranış

Şikayet İle İlgili Görüşmeler

  • Aybike S.
    09 Haziran
    17:39

    Şu anda, 19.30 izmit-Ankara otobüsünde seyahat ediyorum. Ne hikmetse otobüsler otogara hep geç geliyor ve gebze/karamürsel çıkışları ve süreleri hesaplanmadan bilet saati belirleniyor. Bir de şu yağmurlu havada açılan klima, ve klimanın kapatılmasını söylediğimde aldığım yükses sesli sert cevap artık beni iyice yıldırdı. Sıkaetlerim de dikkate alınmıyor. Dönüa biletim de var maalesef ama bundan sonra efetur benim için bitmiştir.