12 Ocak
Yorum Yap
#11439780

ECA Kombi Fiyasko, Müşteri Hizmetleri Ondan Daha Fiyasko!

ECA Proteus blue Plus kombi ocağımıza incir ağacı dikti. Bütün mahalleye yalıtım olmayan eve 310 TL fatura geldi bizde her şey var aynı apartmanda oturuyoruz kimseye böyle bir fatura gelmedi. 557 TL yarım milyar yahu.


Yetkili servis sağ olsun geldi teknik bilgiler verdi yardımcı olmak adına her şey yaptı. Ama sonuçta bir müdahale yapılamıyor, arıza yok diye. Bakınız kombi 19 saatte 13 metre küp yakıyor geride 5 saat var 24 saate ben kafaları yiyeceğim.


ECA müşteri hizmetlerini aradım dönüş yapan yok kaç gündür. İlgi alaka sıfır sonra kızıyorlar, yerli üretime destek yok nasıl olsun. Hesap yapmaktan psikolojimi bozdu bu kombi ben bu kombiyi istemiyorum değişim talep ediyorum. Araştırdım zaten üretimi de durmuş bu kombinin. Hız dönüş yapılacak.

Ahmet Ahmet 3.125 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • ECA Temsilcisi22 Ocak

    Müşterimize hizmet ve bilgi sunulmuştur. Bilginize sunarız. Saygılarımızla ECA Çağrı Merkezi 444 0 322 www.ecaservis.com.tr

  • ECA Temsilcisi12 Ocak

    Değerli Müşterimiz, Başvurunuz Satış Sonrası Hizmetler birimimize iletilmiştir. Bölge Servis Yöneticileğimiz 24 saat içinde size geri bildirim sağlayacaktır.Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi öncelikle [email protected] kanalıyla bizlere iletmenizi rica ederiz. Ayrıca tüm başvurularınız için Türkiye’nin her yerinden, 444 0 322 Çağrı Merkezimiz 7 gün 24 saat hizmetinizdedir. Bilgilerinize sunar, sağlık ve mutluluk dolu günler dileriz. ECA-SEREL Çağrı Merkezi , 444 0 322 http://www.ecaservis.com.tr

Ziyaretçi Yorumları