Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

ebebek Kargo Paketinde Yanlış Barkod

Alican
06 Haziran 13:22
165

"5817****73" sipariş numaralı ürünlere ait kargo, tarafınızdan farklı barkod ile gönderimi sağlanmıştır. Kargo paketinin üzerinde ad-soyad, adres bilgilerimiz doğru olmasına rağmen, barkoddaki bilgiler farklı bir kişiye ait olduğu için ilgili kargo firması kargoyu teslim etmemiş, firmanıza iade işlemi sağlayacağı bilgisini vermiştir.

Bu bilgiye firmanızdan değil, kargo takip numarasındaki aşamalardan öğrenip, kargo firmasını aradığımızda ulaştık. Akabinde çağrı merkezinizi arayarak durumu bildirip, nasıl çözüm sağlayabileceğinizi sorduk.

Çağrı merkezindeki ilgili kişi “Durum ile ilgili yetkililerin 48 saat içerisinde geri dönüş sağlayacaktır.” gibi kalıp bir cümle ile cevap vermiştir.

Düzenli olarak firmanızdan alışveriş yapan bir müşteri olarak böyle bir durum içerisinde kalmak bizi üzdü. 2 aylık bir bebeğimiz var ve acil ihtiyaçlarını karşılamak için bu ürünlerin siparişini verdik ama şu an mağdur durumdayız. İndirimli olarak aldığımız "12 adet" ürünün tekrar bize eksiksiz ve doğru bir şekilde ivedilikle geri kargolanıp, mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz.

Alican
10 Haziran 13:09

Dalga geçer gibi çağrı merkezi kargo hakkında bilgiye ulaşamıyor. Biz dışarıdan bilgiye sahip olabiliyoruz ancak çağrı merkezi, operasyonel olarak bilgiye ulaşamıyor. Defalarca kez aramamıza rağmen hâlâ kalıp cevaplar ile süreç geçirilip, müşteri mağdur ediliyor. Müşteri memnuniyeti konusunda sınıfta kalan firmanız, mağduriyetimizin giderilmesi için alternatif çözümler üretmek yerine sanki hiçbir şey olmamış gibi davranmaya devam ediyor. Hata firmanız kaynaklı ve sanki ısrarla kabul etmek istemiyorsunuz. Müşteri memnuniyeti firmanız için önemliyse en azından alternatif bir çözüm üretebilir, bu süreçte müşterilerinizi de mağdur etmezsiniz. Aldığımız ürünler belli. Firmanızdan kaynaklı hata yüzünden iade olan kargo size ulaşana kadar aldığımız ürünleri farklı bir kargo ve gönderi numarası ile tarafımıza iletebilirsiniz. Bu zor olmasa gerek. Bir müşteri bu alternatif çözümü düşünebiliyorken, operasyonel anlamda karar alıp uygulayan birimleriniz neden bu çözümü uygulamaktan yoksunlar? Mağduriyetimizin ivedilikle giderilmesini ısrarla talep ediyoruz. Aksi takdirde Tüketici Hakları'na gerekli şikayetleri yapacağız.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

E-Bebek Kasıtlı Şekilde Kusurlu Ürün Gönderiyor!

İskender
06 Temmuz 14:19
307
E-Bebek Kasıtlı Şekilde Kusurlu Ürün Gönderiyor!
E-Bebek Kasıtlı Şekilde Kusurlu Ürün Gönderiyor!
E-Bebek Kasıtlı Şekilde Kusurlu Ürün Gönderiyor!
E-Bebek Kasıtlı Şekilde Kusurlu Ürün Gönderiyor!
+3

ebebek Teslim Edilmeyen Ürün

Merve
29 Haziran 12:03
138
ebebek Teslim Edilmeyen Ürün
ebebek Teslim Edilmeyen Ürün
1

ebebek Mamajoo Pompa Okuyun Okutun Herkese Ulaşmalı

Mine
27 Haziran 17:49
130

Ebebek Satın Aldığım Ürünleri Göndermiyor

Olcay
14 Haziran 22:39
137

ebebek Ürünüm Kayıp. E E Ek İlgilenmiyor

Ayşegül
12 Haziran 10:04
137
Benzer Şikayet Yaz