09 Temmuz
Yorum Yap
#10642743

Durmaplay.com Satış Politikası Ve Canlı Desteği Çok Kötü

Zombie Army Trilogy adlı oyunu 4 arkadaşıma almak için internette dolaşırken Durmaplay.com ile karşılaştım. Fiyatını uygun buldum. Kredi kartından önce bakiye yükledim ve 4 adet satın alma işlemi gerçekleştirdim. Biraz sorduğumda "güvenilir" dediler deneyelim dedik. Daha ilk alışverişimde teslimat saatleri farklı diye bana oyunu teslim etmediniz. Parayı geri site bakiyesine gönderdiniz. Anlam veremediğim şu, ürünün fiyatını belirleyip koyuyorsunuz. Teslimat süresinin ise 09.00 ile 24.00 arası olacağını söylüyorsunuz ve ne alaka kurduğunuzu anlamadım ama bunu sebep gösterip ürünü teslim etmiyorsunuz. Ürünün teslimat saatinde sipariş etmek zorunda mıyım ben? Satın alma işlemini yapabilmem için gece 3-4 gibi uygun ortamı hazırlanmış. Ben de satın alıyorum. Bununla da kalmadı, canlı destek hattına bağlanıp alınan 4 ürünü de satın alma işlemi yaparken belirttiğim hesaplara gönderilmesini talep ettim. Karşılığında aldığım cevaplar için izleyin https://youtu.be/********. O kadar kötü ve müşteri memnuniyetine önem vermeyen bir konuşma tarzı vardı ki şok oldum. Sanki online site değilsiniz de memursunuz sabah 9 akşam 24 nasıl bir online ürün satış anlayışı? Dükkan mısınız siz? Ürünü kaç paraya koyduysanız o paraya aldık teslimat süresiymiş vs. O sizin probleminiz. Geç de olsa güç de olsa teslim etmek zorundasın. Ek olarak 4 tane oyun için onlarca platformda sizin bu şekilde satış yaptığınızı ve müşterinize nasıl davrandığınızı paylaşacağım. Yasal haklarımı sonuna kadar kullanacağım.

Ahmt 823 Okunma

Cevaplar

  • Ahmt20 Temmuz

    Ek olarak; Bir de talebiniz üzerine iade edilmiştir diyorsunuz. Bu kadar yalan dolan olamaz! Asla iade isteyen olmadı sizden. İade de yapılmadı ayrıca.

  • Ahmt20 Temmuz

    Dünyada sizinle aynı işi yapan binlerce firma var ve böyle bir uygulamayı ilk defa sizde görüyorum öncelikle bunu belirteyim. Müşteri tezgahta bir fiyat görür ve ürün alır. Siz de o ürünün alındığını görüp parayı uzatınca, etiketini değiştirip parayı iade etmeye çalışıyorsunuz. Sizden iade isteyen olmadı. Müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmeye bir göz attınız mı? Daha önce onlarca firma için haklı şikayet talebi oluşturdum ve en azından müşteri memnuniyeti adına bir geri dönüş, bir promosyon, bir kampanya yapıldı ve görmezden geldiğimiz de oldu. Ama sanırım siz de merdiven altı bir anlayış var. İlgisiz ve müşterisini sanal ortamda tartaklayan müşteri temsilcilerinden hiç bahsetmemişsiniz. İsterseniz görüşmeyi buradan ekran görüntüleri alarak paylaşayım, video linki koymuştum ama şikayet var prensipleri sebebiyle link gizlenmiş. Ya da isterseniz mail adreslerinizi arada bir kontrol edin oradan da yönlendirme yaptım. Ben sizin yüzünüzden bu hediyeleri teslim edemedim hâlâ ve yalancı durumuna düştüm. Fakat yalancı olan ben değilim. Etiketi sonradan değiştirenler... 4 tane oyunla firmanız batar mı acaba merak ediyorum? Bu kadar mı yani marka değeri anlayışı? Steam güncellemişse güncellemiş ben sana gelip alıyorum ve gece boyu aynı fiyattaydı. O saatte alınan ürünler geri iade edilip paranız geri gönderilir diye bir sözleşme metni mi var? Yani burda resmen kendinizde olmayan ürünü satmaya çalıştığınızı söylüyorsunuz. Yani önceden satın alıp stoklarda koyup sonradan satma değil. Sahip olmadığın ürünü tezgaha var gibi koyuyorsun. Sonra senin satın alacağın yer fiyatı değiştirince sen değiştirmeyi dahi beceremiyorsun. Sonra da memnuniyet adına gram adım atmıyorsun. Bu yazıyı sırf okuyan bile anlar nasıl bir satış politikanız olduğunu. Komisyoncudan farkınız yok ki. Sahip olmadığınız ürünü satmayı beyan etmenizle ilgili araştırma yapıp olayın peşini bırakmayacağım. Cevabınız oldukça yersiz ve tekerrürden ibaret.

  • Durmaplay.com Temsilcisi20 Temmuz

    Merhabalar, Bahsi geçen oyun Steam indirimleri kapsamında gördüğünüz fiyattır. Steam Api'leri gecikmeli çalıştığı için indirimin bitmesinden bir kaç dakika sonra aldığınız görülmektedir. Sona ermiş olan bir indirimi kullandıramayacağımız için siparişiniz iptal edilmiş olduğunu gözlemlemekteyim. Sonrasında ise talebiniz üzerine kartınıza iadeniz yapılmıştır. Bu durumdan dolayı üzgünüz. Steam api'leri ile ilgili geliştirmelerin yapılması ve daha dakik işlem olabilmesi için gerekli kısımlar ile iletişim halindeyiz. İyi Günler Dileriz Durmaplay

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler