21 Haziran 2016
Yorum Yap
#5776732

DS Damat Ürün Değişimi Ve Personelin Tavrı!

Ürün değiştirme süresi 30 gün üzerinden 1 hafta geçmiş. Orijinal haliyle etiketleri üzerinde ve denenmemiş olarak durduğu için sıkıntı olmayacağını düşünerek Ankara Optimum AVM DS Damat mağazasına gittim. Değiştirmek üzere bir pantolon beğendim.


Ürünü değiştirmezlerse de problem yapmayacak ve yeni ürünün direkt ücretini ödeyeceğim. Tam o sırada kasadaki bey değiştirmek istediğim ürünü hoş olmayan bir tavırla önüme atar gibi bu değişmez değişim süresi üzerinden 1 hafta geçmiş değişime girmez buna yapacak bir şey yok gibi sinir bozucu bir şekilde ve hoş olmayan bir üslupla rencide etmeye çalışan bir şekilde konuşup durdu.


Mağaza müdürünün bu tutumuna rağmen mağazada benimle ilgilenen bayan personelin mağaza müdürünün tavrından rahatsız olup bana karşı mahcup olduğunu gördüğüm için, beğendiğim ürünü yine de aldım. Yerinizde olsam o bayan personel kimse onu mağaza müdürü yapardım.

Selçuk 237 Okunma

Cevaplar

  • DS Damat Temsilcisi21 Haziran 2016

    Sayın Selçuk Ö'nün şikayeti hakkında; Müşterimizin şikayeti ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Bilgilerinize, Saygılarımızla D’S Damat Müşteri İlişkileri D’S Damat Çağrı Merkezi : 444 63 23 (Çalışma Saatlerimiz; Hafta içi 09:00-19:00 Cumartesi 10:00-14:00) E-mail: [email protected]

  • DS Damat Temsilcisi21 Haziran 2016

    Sayın Selçuk Ö'nün şikayeti hakkında; Müşterimizin şikayeti ile ilgili en yakın sürede bilgilendirme yapılacaktır. Soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Bilgilerinize, Saygılarımızla D’S Damat Müşteri İlişkileri D’S Damat Çağrı Merkezi : 444 63 23 (Çalışma Saatlerimiz; Hafta içi 09:00-19:00 Cumartesi 10:00-14:00) E-mail: [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler