19 Kasım 2017
Yorum Yap
#9804085

DS Damat Sözde 30 Gün İçinde İade/ Değişim Garantisi Var!

DS Damat İzmir/Optimum mağazasından 11 Kasım 2017 tarihinde TWN marka paltoyu, kullanılmamış olması koşuluyla 30 gün içerisinde değişim/iade güvencesi ile aldım.


Sonrasında (8 gün sonra-ürün etiketi üzerinde-kullanılmamış olarak) ürünü iade etmek için mağazaya geldiğimde iade işlemi yapamayacaklarını, sadece değişim yapabileceklerini söylediler.


DS Damat mağazasındaki kasanın önünde çerçevelenmiş olarak duran ve sözde müşteri memnuniyetini ifade eden metni aynen paylaşıyorum:
"DS Damat mağazalarında kullanılmamış ve tadilat görmemiş ürünlerde değiştirme ve iade süremiz 30 gündür. "


Yukarıda yazılı bu garantiyi veren metni çerçeveletip kasanın önüne koyup, uygulamamak tüketiciyi aldatmaktan başka hiçbir şey değildir.


Ne değişim ne de iade işlemi yapılmaksızın ürünü mağazaya teslim ettim.
Bu sorunun nasıl çözüleceğini merakla bekliyorum.

Gökhan 581 Okunma

Cevaplar

  • DS Damat Temsilcisi20 Kasım 2017

    Sayın Gökhan A'nın şikayeti hakkında; Müşterimizin şikayeti ile ilgili bilgilendirme yapılmıştır. Soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Bilgilerinize, Saygılarımızla D’S Damat Müşteri İlişkileri D’S Damat Çağrı Merkezi : 444 63 23 (Çalışma Saatlerimiz; Hafta içi 09:00-19:00 ) E-mail: [email protected]

  • DS Damat Temsilcisi20 Kasım 2017

    Sayın Gökhan A'nın şikayeti hakkında; Müşterimizin şikayeti ile ilgili en yakın sürede bilgilendirme yapılacaktır. Soru, öneri ve görüşleriniz için aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, iyi günler dileriz. Bilgilerinize, Saygılarımızla D’S Damat Müşteri İlişkileri D’S Damat Çağrı Merkezi : 444 63 23 (Çalışma Saatlerimiz; Hafta içi 09:00-19:00 ) E-mail: [email protected]

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler