Toplam çözüm sayısı
..
Dortek Kapı ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Özge'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  3 Yorum

Yeni karşılaştırma

ile

Dortek Kapı Yetersiz Hizmet

2444görüntüleme
Özge
Özge 26 Mayıs 14:42

Uzun yıllardır yurt dışında inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirkette genel proje müdürlüğü yapmaktayım. Maltepe’de yeni aldığım sıfır dairenin iç kapılarının siparişini mimar arkadaşım ö. D’nin tavsiyesiyle Bakırköy Dortek bayisinden 5 adet kapı sipariş verdim. Ama bu kapıların boyutları standart dışı. Bu siparişin karşılığında 21.400 TL ödedim. Siparişimi gizli menteşe takımı, giyotinli süpürgeliği, kapatıcı olarak detaylandırdık. Sipariş tarihi 15.09.2020 olup teslim tarihi 15.11.2020 idi. Ben yurt dışında ikamet ettiğim için özellikle teslim tarihine göre izin alıp Türkiye’ye geldim. Ancak, benim dönüş tarihim olan 25.12.2020 tarihine kadar çeşitli bahanelerle kapıları teslim etmediler. Yıllık iznimi bu sürede kullandığım için mağdur oldum. Kapıları 08.02.2021 tarihinde ben yokken getirdiler. Bu yüzden anahtarı n. C’ ye verdim. Kapıların takılmasından sonra mimar arkadaşım e. S yaptığı kontrollerde duvarlara zarar verildiğini, kapı yuvalarının ezildiğini ve terazisiz montaj yüzünden yamuk olduğunu, 1 adet kapının yönünün de yanlış, kapı kanadı çerçevelerinin de göbek yaptığı ve menteşelerin istediğimiz siparişteki menteşe olmadığı tespit edilmiştir. Ben ve mimar arkadaşım ö. D Dortek firmasının kurumsal kimliğine ve ahlakına güvenerek siparişimizi vermiştik. Bu yüzden hataların düzeltilmesi için bir mail hazırladım. Bu hatalarını mail olarak Dortek proje müdürü m.’ye ilettim. 

Günlerce mailime geri dönüş yapılmadı. Kendilerini birkaç kez aramama rağmen zar zor ulaştım. Benim seçimim olan menteşenin üretimden kalkması sonucu kendileri istedikleri bir menteşeyi takmışlar. Sonuç olarak, Almanya’daki inşaat deneyimime ve mimar arkadaşım e. S’nin bilgileri doğrultusunda bu menteşeler kapıyı taşımıyor dendi ve bu bilgi montajı yapan ekip tarafından onaylanmıştır. Sarkmadan dolayı kapı kasaya baskı yapıyor. Bunları belirttiğim zaman muhatabınız fabrika ® diyorlar. Fabrikaya satış sonrası şikayetimde menteşe dışında her şeyi yapabileceklerini söylediler. Fabrika ve şube topu sürekli birbirlerine atıyorlar ve bir sonuç çıkmıyor. Teslimatta ne fatura, ne de teslim tutanağı imzalatıldı. Bu detayların düzeltilmesi için firmaya ihtarname çekildi. İhtarname sonrası bütün söylediklerimiz onlar tarafından inkar edildi. Ne fatura kesilmişti, ne de tutanak teslim edilmişti. 

Dortek Kapı Logo
Dortek Kapı10 Haziran 09:46

Sayın Özge K., Bayimiz ile görüşülmüş, konuyla ilgili inceleme devam etmektedir. Saygılarımızla,

Özge
Özge25 Haziran 11:19

Sayın Dortek yetkilileri Cevabınızın üzerinizden 2 ay geçmiş olmasına rağmen tarafınızca dönüş yapılmadığı için herhangi bir sonuç çıkmadığına kanaat getiriyoruz. Bu bizi şaşırtmadı çünkü bu meseleyi 2 ay önce ana merkezinizde olan müdür yardımcısı Bilal Bey ile enine boyuna konuşmuştuk. Bize dediği "Murat Bey menteşelerin dışında her şeyi değiştirebiliriz. Şu an size satan Bakırköy bayiniz başka bir menteşeye bakıp size dönecektir". Herhangi bir dönüş olmadı. Ayrıca, mimar arkadaşım Özgür d. (dkd yapının sahibi) onun vesilesi ile, bir de yurt dışı satış müdürünüz Buğra ü. İle de meseleyi görüştük. Kendisi "yetkili merci ile görüşüp sorun çözülür dedi." Oradan da bir dönüş olmadı. Sizlerden bu konuda samimi olmanızı rica ediyorum. Görünen o ki biz bu sorunu ancak hukuk yoluyla çözeceğiz. Avukatımda gereken işleri başlattı.

Özge
Özge30 Haziran 11:20

Son durum güncellemesi için yazıyorum. Bugün keşif için Dortek merkezden Sinan bey ve arkadaşı geldi. Öncelikle kendilerine geldikleri için çok teşekkür ederiz. Asıl gelmesi gereken Bakırköy bayisi olmalıydı. Kendilerine düşen görevleri hiçbir şekilde yerine getirmediler ve getirmemekte de ısrarcılar. Sinan bey birkaç güne keşifleri değerlendirdikten sonra bize döneceklerini söylediler. Beklemekteyiz.

Özge
Özge4 hafta önce

Aradan zaman geçtikten sonra dönüş olmadı ve ısrarla tekrar çok kez bizim aramamız sonucu bize dönüş yaptılar. Teknik servis ekibinden bize ulaşan kişi eve gelip kapıların kanadının üstündeki kapatıcılara bakacaklarını söylediler çünkü bunların baskı yaptığından şüphelendikleri için makası çıkarıp denemek istediklerini söylediler. Halbuki ne sorunumuz bu, ne de uygun olan çözüm bu. Önerdiği çözümün daha önce montaj ekibi ile denendiğini ve bu çözüm için gelmelerinin bir anlam ifade etmediğini söyledik. Sonuç itibariyle AR-GE ekibinden bir sonuç çıkmadı çünkü bir türlü gizli menteşelerin kapıyı taşımadığını kabul etmiyorlar. Gelip kapatıcılara bakmak istemeleri sadece göstermelik şekilde biz üzerimize düşeni yapıyoruz demenin alttan bir yolu. Kasım'ın 12'sinde Bakırköy bayisi ve arabulucu avukat ile bir görüşmemiz olacak ve oradan da bir sonuç çıkmayacak. Biz hukuki sürecimize devam ediyoruz.

  • profile
  • profile
  • profile
4 Destekçi
  3 Yorum

3 Yorum

Gözde
Gözde25 Haziran 12:00
 

Satış sırasında her şey gülük gülistanlık fakat servis konusunda epey bir yetersiz bir firma, çok yakın arkaşımında başına benzer bir durum gelmişti yani çok anlamsız gerçekten neden insanların istemediği menteşeleri takıp mağdur ediyorlar. Maalesef ki bu kadar kurumsal gözüken bir firmanın böyle olması gerçekten hayretler içerisinde bırakıyor.

 2
Kaan
Kaan25 Haziran 12:00
 

Dortek’in birkaç kapı için insanları böyle mağdur etmesi hiç yakışık kalmadı. Paranın karşılığı olan ve vaat edilen güzel hizmeti vermek bu kadar zor olmamalı. Umarım en kısa zamanda firma üzerine düşenleri yapar

 2
Derya
Derya25 Haziran 12:03
 

Bu firma tarafından mağdur edilen birçok insan var. Satarken hepsi en iyisi ama sorunları halletmeye, çözüm üretmeye gelince hemen toz oluyorlar. Yapılanlar çok ayıp. Yapılan onca yanlışın düzeltilmemesi ne kadar kötü ve güven kırıcı. Kişilerin mağduriyetleri giderilmeli.

 2
Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile