04 Nisan
#11803519

Domino's Pizza Kampanya Bitmiş!

İki gündür Domino's'tan sipariş veriyorum (netten sipariş verirsen ayrı, telefonla ayrı ücret) eyvallah. Şimdi tekrardan sipariş vermek istediğimde sitesindeki kampanyadan yararlanmak istediğimde, kampanya bitmiştir diye farkfiyat istiyorlar ama sitenizde böyle diye netten yardım isteyince de sizden kaynaklıdır deniliyor (tarayıcı geçmişinizi silin) peki ben her siparişimde tarayıcı geçmişini mi silmem gerekiyor yoksa internet sitesinde mi bir sorun var?

Sen Sen 451 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Sen05 Nisan

    Bir kere aradınız ve ulaşamadınız, bu kadar mı Yani? Ben de geri aradım, sipariş Hattı, başka bir şey için değildir deniyor.

  • Domino's Pizza Temsilcisi05 Nisan

    Merhaba, Müşterimiz aranmış, ancak ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Domino's Müşteri Hizmetleri

  • Domino's Pizza Temsilcisi04 Nisan

    Değerli Müşterimiz, Domino's Pizza ailesine göstermiş olduğunuz ilgi ve güvene teşekkür ederiz. Sizlerden aldığımız geri bildirimler, hizmet kalitemizi artırmak açısından bizim için çok değerlidir. Yaşadığınız olumsuz deneyimden ötürü markamıza olan güveninizi ve sizin gibi değerli bir müşterimizi kaybetmemek adına şikayetinizle alakalı gerekli kontrolleri yaparak tarafınıza ulaşıyor olacağız. Saygılarımızla, Domino's Pizza Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları