05 Mart
#11671062

Domino's Pizza İndirim!

Yaklaşık 3 hafta önce oluşturduğum ve 2 defa müşteri hizmetleri ile 2 defa da sosyal medya üzerinden şikayetimi ilettiğim konu hakkında hala bir dönüş alamadım. Ye-Kazan uygulamanızdan kazanmam gereken hediye pizzayı hiçbir platform üzerinden görüntüleyemiyorum. Ayrıca 5 TL indirim kazandığıma dair tarafıma gönderilen SMS'in ekran görüntüsünü paylaşmama rağmen herhangi bir indirim olmadığı söylenmektedir. Sürekli şikayetimin acil konumda olduğu iletilmesine rağmen hiç ilgilenilmediği aşikar bir durumdur.


Türkiye'nin önde gelen pizza zinciri konumunda olmanız bence diğer zincirlere göre sorumluluklarınızı daha da arttırmaktadır. Mutlu müşteri politikanıza biraz ters düşen yaşadığım bu sorunu sizlere iletmek istedim. Gereğinin yapılarak tarafıma dönüş yapılacağını umuyorum. Daha nice pizza siparişi vereceğim bu şirketin bu mağduriyetimi gidereceğini düşünüyorum.

Çağrı Çağrı 518 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Çağrı05 Mart

    Tekrar arayabilirsiniz

  • Domino's Pizza Temsilcisi05 Mart

    Merhaba, Müşterimiz aranmış, ancak ulaşılamamıştır. Saygılarımızla, Domino's Müşteri Hizmetleri

  • Domino's Pizza Temsilcisi05 Mart

    Değerli Müşterimiz, Domino's Pizza ailesine göstermiş olduğunuz ilgi ve güvene teşekkür ederiz. Sizlerden aldığımız geri bildirimler, hizmet kalitemizi artırmak açısından bizim için çok değerlidir. Yaşadığınız olumsuz deneyimden ötürü markamıza olan güveninizi ve sizin gibi değerli bir müşterimizi kaybetmemek adına şikayetinizle alakalı gerekli kontrolleri yaparak tarafınıza ulaşıyor olacağız. Saygılarımızla, Domino's Pizza Müşteri Hizmetleri

Ziyaretçi Yorumları