Dolap ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Trendyol Güvencesiyle Dolap Uygulaması

2.355görüntüleme
Gülzr
Gülzr 01 Aralık 2020 15:44

Trendyol dolap üzerinden 12836dolapş isimli kullanıcıdan Xiaomi marka akıllı bileklik aldım siparişlerim sayfasından aldığım ürünü bir daha göremedim. Sonra otomatik onaylanmıştı. Daha sonra bana gelen ürün satıcının yazdığı gibi Xiaomi marka 23 ay garantisi var dediği bir ürün değil. Tamamen replika garantisi falan olmayan bir akıllı saat gönderdi.

 Bunu neden yaptığını sorduğumda dalga geçer gibi bir cevap verip ardından beni engellemiştir zaten yorumlarda da görülebilir ayrıca ekran görüntüsü de aldım uygulamanın bana söylediği onaylamışsınız başka hiçbir işlem yapmıyorlar. Ürünün iadesini paramı geri almayı geçtim satıcıları hakkında hiçbir işlem yapılmıyor yani dolap uygulamasında yeter ki ürününüz onaylanmış olsun.

 İstediğiniz kadar yalan beyan vermek serbest ben bunu anladım çünkü kendisi kabul ediyor garantisini yollamadığını ancak uygulama hiçbir şekilde satıcıya müdahale etmiyor.

Dolap Logo
Dolap01 Aralık 2020 15:46

Değerli Kullanıcımız, Talebinizi "[email protected]" mail adresimizden ya da profilinizde bulunan Dolap Destek alanından bizlere iletmenizi rica ederiz. Sevgiler, Dolap Destek

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler