Dolap ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Dolap Sahte Ürünler Ve İade Süreci

2.254görüntüleme
Gökçe
Gökçe 30 Kasım 2020 15:13

Dolap aplikasyonunu uzun zamandır kullanıyorum. Orijinal diye bana satılan sahte ürünü iade etmek istedim. Kargo şirketleri yoğunluktan almadı ve saat farkıyla kaçırdım. Paramı sahte ürün satan insanlara verdiler. Sonra bana "siz de sayfanızdan satın" diye tavsiye ettiler. Bu sahte marka satan satıcı hesap bana iadeniz iftiranız nedeniyle kabul edilmedi diye yazdı ve hala durum devam ediyor. Dolap bu işe çanak tuttu. 800 liram sahtecilere dolap tarafından kaptırıldı. Dolap'ın önerisi olan siz de satın fikrini uygulayamayacağım. 

Dolap Logo
Dolap30 Kasım 2020 15:48

Değerli Kullanıcımız, İade talebinizle ilgili olarak destek ekibimizin gerekli bilgilendirmeyi tarafınıza sağlamış olduğunu görüntülüyoruz. Satıcılar otomatik onaylarının açılmasıyla uygulama kurallarına aykırı ürün yüklemesi yapabilmektedir. Bu ürünler tespit edildiğinde kaldırılmakta ve satıcıyla ilgili gerekli aksiyon alınmaktadır. Sevgiler, Dolap Destek

Gökçe
Gökçe01 Aralık 2020 12:56

Merhaba, bu ürünler kaldırılmadığı gibi, bana yazılan tehditler de duruyor. Üstelik benim ürünlerime de saldırganca yorumlar yapıldı. Dolap ekibi, sahtekar olanları koruyarak bana eğer onlara hakaret edersem hesabımı kapatacağını yazdı. Oysa ben onlara sahtekar yazdım çünkü öyleler. Dua et kadınsın yazan insanlara arka çıkılıyor!

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .

Benzer Şikayetler