Dolap Kargolanan Ürünün Kargo Sırasında Hasarlanması Ve Şirketin İade Kararı

Gökhan Gökhan29 Eylül 14:25

25.09.2020 tarihinde Depo adlı siteye koyduğum Tefal actfre fritözü SP00389419935 Sipariş numarası ile alıcı ile anlaşarak kargoladım. Alıcı kargonun eline geçtiğini ancak arkasının kırık olduğunu ve iade edeceğini söyledi. Kargo taşıma esnasında kırılmış olabilir, ya da alıcı elinden düşürmüş olabilir açıklamasına rağmen depo şirketi iade kararı aldı. Bu kadarı almasındaki sebep resim çekerken arka tarafının resminin olmaması. Ne tesadüf ki hasar alan yerde resmi olmayan taraf. Dolap sitesinde onlarca benim ürünümden var hiç biri 4 bir tarafından resimlenmemiş. Mağduriyetimin giderilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Gökhan 29 Eylül 15:13

. Benim neden hasarlı ürün gönderebileceğimi duşünüyorsunuz. Sitenizde aynı ürünler mevcut, hangisi her tarafı gözükerek fotoğraflamış. Hepsi benim gibi fotoğraflamış. Ön yargı ile karar verilmiştir ve benim sahtekarlık ile suçlamaktasınız. Sizi kınıyorum.

Dolap 29 Eylül 14:28

Değerli Kullanıcımız, İadelerde alıcı tarafından sunulan tüm sebep ve açıklamalar dikkate alınmaktadır. İletilen bilgiler doğrultusunda, satıcının sunmuş olduğu görsel ve ilan detayları karşılaştırılarak karar verilmektedir. Alıcının iletmiş olduğu kusurlara ait bölümler sizin görsellerinizde yer almadığı için iade talebi kabul edilmiştir. Satışa sunduğunuz ürünlerde aydınlık ortamda çekilmiş ve ürünün her açısının net olarak göründüğü görseller ile işlem sağlamanızı, herhangi bir kusur olması durumunda ürün açıklama ve görsellerinizde belirtmenizi rica ederiz. Sevgiler, Dolap Destek

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler