Dolap Kargo Ücretsiz Diyor Kargo Ücreti Alıyor!

Sibel Sibel21 Eylül 15:40

Dolap uygulamasından ev&yaşam kategorisinde saat 15 ile 16 arasında tüm ürünlerde kargo ücretsiz olduğu ile ilgili bildirim geldi. Benimde alacağım bir ürün vardı bu fırsatı değerlendireyim dedim. Ürün satın alma kısmında kargo ücreti düşer sandım. Satın ala bastığımda kredi kartı kodu bile sormadan satış onaylandı. Sinir oldum elimde tüm ispatlar mevcuttur. Ürünü kargodan teslim almayacağım. Satış iptali istiyorum!

Gelişme :

21 Eylül 17:14

Dolaptan bir ürün satın aldım. Ev ve yaşam kategorisinde 15 ile 16 arasında tüm ürünlerde kargo ücretsiz yazıyordu. Bildirimde geldi. Ama velakin aldığım ürün o kategoride olmasına rağmen kargo ücretsiz olmadı ve ücret bana yansıtıldı. Üstelik kredi kartıma kod bile gelmeden satış gerçekleşti. Müşteri hizmetlerine ulaştığında önce geçiştirerek, anlamadan dinlemeden cevap verdiler şimdi de bana onlarca uğraştım sonunda haklı olduğum anlaşılınca 7 TL başka bir sipariş verirsem kargo kuponu verebileceklerini söylüyorlar. Telafi denilen şey bu siparişi kapsar. 7 TL para iadesi yapmak bu kadar zor bir şey değil. Baştan satış iptali yapıp güncelleseniz ben tekrardan alsam bunların hiçbiri yaşanmayacaktı ama cevap vermeleri saat 16 dan sonra olduğu için bir şeye yaramadı. Uğraştırıp Uğraştırıp iade den bahsediyorlar! 7 TL kargo ücretini söz verdiğiniz gibi karşılayamayacak mı durumdasınız? Ben bir müşteri olarak ne gördüysem onu isterim. Bana bildirim olarak ve anasayfamda belirttiğiniz şey kargo ücretsiz ise benim bunu istemek sizden hakkım. Bilmem anlatabildim mi? Bu böyle kalmayacak. Yasal haklarımı arayacağım. Tüketici Hakem Heyetine başvuracağım.

np_image2 Ekli Görsel Var
  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Sibel 21 Eylül 17:29

Arkadaşlar uzak durun bu uygulamadan. Dolap desteğe atılan mesajlara görüldü atıyorlar. İlgi alaka sıfır.

profile-icon Sibel 21 Eylül 17:01

Yalan dolan bildirimler ve reklamlarla insanları boş yere uğraştırmaktan zevk mi alıyorsunuz?

profile-icon Sibel 21 Eylül 17:00

Çok sağ olun ya boş yere uğraştırıyorsunuz insanı! Alt tarafı 7 TL kargo ücreti iade edeceksiniz onu da yapmıyor. İade ile beni uğraştırıyorsunuz. Bu dediğiniz olay sistemsel bir sorundan değil bilerek yaptığınız bir şey. Şu an telafisi için uğraşmadığınızdan bu gözlemleniyor.

Dolap 21 Eylül 16:55

Değerli Kullanıcımız, Sistemsel bir sorundan dolayı kargo ücreti yansımış olabilir. Destek ekiplerimiz konu hakkında tarafınıza bilgilendirme gerçekleştirdi. Satıcının ürünü kargoya vermesi durumunda ürünü teslim almadan iade edip, sipariş tamamlanmadan önce ''Ürünü Teslim Almadım'' sebebi ile iade talebinde bulunabilirsiniz. Ürün satıcıya iade edildiğinde ücret iadeniz yapılacaktır. Sevgiler, Dolap Destek

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler