07 Kasım
#12921333

Dolap Haksız Yere Postayı Bana Ödetip İade Ediyor

Dolap uygulamasında Zara taytım yeni ve etiketli satıldı. Alıcı beden uymadığı için tek zımbayı koparıp zımbalar yapışmamış dedi. Ürün hiç kullanılmadı ve etiketli. Zara kusurlu ürün mü satıyor? İadeyi onayladılar ve haksız yere postayı bana ödetip iade ediyorlar.

Nilay Nilay 1.503 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Nilay07 Kasım

    Benim ürünüm kusurlu veya defolu değildi bunu resimleriyle zaten göstermiştim. Ayrıca etiketli ve hiç kullanılmamış urundu. Alici bir pulu kopararak hasarlı dedi. Öyle olsa resimde olurdu. Yakin çekim resimlere bakin. Siz hala yaptığınız yalnisi savunuyorsunuz. Kimin hakkını koruyorsunuz acaba? Henüz burada bitmedi. Saçma cevabınızı delil olarak kullanacağız.

  • Dolap Temsilcisi07 Kasım

    Değerli kullanıcımız, Alıcının iletmiş kusurlu bölümler sizin ilan görsellerinizde görülmediği için iade talebi kabul edilmiştir. Ürün açıklamasının dışında farklı gitmesi veya defo olduğu halde belirtilmemesi satıcının sorumluluğuna ait olduğu için iadelerde kargo ücreti satıcı tarafından karşılanır. Siparişlerinizde sorun yaşamamanız için ürünün tamamının ve tüm detaylarının görüldüğü fotoğraflar ile satışa sunmanızı rica ederiz. Sevgiler, Dolap Destek

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler