Dolap Defolu Ürün Hakkında

İlayda İlayda30 Eylül 13:31

Dolap kullanıcısıyım oradan bir çok butikten alışveriş yapıyorum. XS beden olduğum için se****lap adlı kullanıcıdan 180 TL lik bir alışveriş yaptım 5 parça ürün için kargo ödememek adına tek ilan açmasını istedim ürünlerden biri delik geldi ve iade butonuna basıp tek sorunlu ürün resimlerini çekip yükledim tek ürün için iade olmadığını güzelce anlatmak yerine bana söyleseydiniz başka bir çözüm bulurduk ürünlerin hepsini geri istiyorum diye hakaretli ve kaba şekilde yorumlar yazdı. 

ben bunun üzerine sakin kalıp ürünleri göndermeyeceklerini ve tek sorunlu ürünün değişimini istedim yine aynı şekilde ithamda bulundu. Üstüne engellediği halde WhatsApp'tan ulaştım ve ben böyle biri olmadığımı bilmediğim için yaptığımı söylememe rağmen ürünü satışa çıkarın alalım iade açıp yenisini göndereceğini söyledi bende aynen yaptım şimdi de ürünü benim kestiğimi iddia ediyor. Tek evladım var ve kızımın üzerine yemin ederim yanımda 4 kişi de şahit bu duruma ben kesici delici ya da ürüne zarar verecek hiçbir harekette bulunmadım geldiği gibi resimleri çektim ve iadeyi geri çekip bu yöntemi bulduğum halde bana hala aynı ithamlarda bulunuyor.

25 TL'lik ürün için kendimi rezil edecek değilim durumu kötü olan biri de değilim villada oturuyorum pandemiden dolayı ihtiyaçlarımı buradan karşılıyorum kıyafete fazla para vermeyi de seven biri olmadığından hesaplı alışveriş ilgimi çekiyor %50 indirim olduğu içinde fırsatı kaçırmak istemedim ama burnumdan geldi. Benim eşimin avukat olduğundan haberleri yok. Mahkemeye başvuracağım bakalım o kesilmemi yoksa defolu ürün mü göreceğiz.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İlayda 02 Ekim 04:07

Ayrıca madem bu kadar kendilerinden eminler neden beyaz gelen eşofman takımı tam oluyor üzerinde hiçbir etiket yokken siyah bol geliyor üzerime ikisi de sözde aynı beden ama siyahta etiket kesilmiş. Ayrıca gri bluzde etiketi kesilmiş makas kullanan kendileri apaçık ortada ürünü kimin o hale getirdiği.

profile-icon İlayda 02 Ekim 03:57

Müdahale veya başka bir şey istemiyorum. Sadece geçmişte çok güvensizlik yaşamış ya da böyle insanlarla karşılaşmış gibi herkesi aynı kefeye koymaya hakları yok. Şu da bir gerçektir ki müşteri her zaman haklıdır. Bana siz kesmişsiniz diyebiliyorsa bu %50 benim %50 onun ürünü kesip göndermesi demektir. Ürünün yenisi geldi evet şimdi de üzerine makine yağı var. Ve yine aynı yerinde minicik bir çekilme incelme var. Belli ki toptan aldığı yerden makine hatalı geliyor ürün. Firmayla görüşmek yerine ya da çalışanlarıyla her ne haltsa bizleri suçlayamaz. Bu en büyük haksızlıktır. AA ama şimdi de iade etmek için yapıyor kendisi yapmıştır demek varken tabii ya neden bile bile kabul etsin ki suçunu değil mi iftira atmak ya da ön yargılı olmak rencide etmek varken! Herkes sizin gibi kötü düşünüyor zaten her şeyi geçtim günah almak çok kolay olmuş Allah sizin kalbinize önce vicdan merhamet en önemlisi de hidayet versin. Siz kasmışsınız derken yüz kere düşünürüm günah mı alıyorum diye. Yazık. Böyle yürümüş bir firmadan böyle kaba konuşma tarzı müşteri ayırt etme neye göre kime göre derler adama.

Dolap 30 Eylül 13:55

Değerli Kullanıcımız, Destek ekibimiz ile yapmış olduğunuz görüşmeye istinaden talebiniz üzerine iade talebiniz iptal edilmiştir. Ürünün ilan ve görsellerinden farklı gelmesi durumunda iade talebi oluşturabilirsiniz. Satıcının onay vermemesi durumunda, inceleme ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Sipariş tamamlandıktan sonra satıcının ürünü sizden satın almış olduğu görüntülenmektedir. İade talebini kabul ettiğiniz için sürece müdahale edilememektedir. Sevgiler, Dolap Destek

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler