Dolap ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tuna'nın şikayet sonucundan memnuniyeti

         

Dolap Defolu Gelen Ürüne İade Talebim Reddedildi

872görüntüleme
Tuna
Tuna 30 Kasım 2020 02:13

İade talebim haksız, hatta keyfi yere, hem de Kullanıcı sözleşmesi 5.21 yani ilgili iade maddesindeki kuralların tamamını karşılamasına rağmen reddedildi. SP00392624781 numaralı siparişimde Aldığım ürünün ilanında hiçbir defo belirtilmemişti, sadece 1-2 kere giyildiği belirtilmişti. Ancak gelen ürünün üzerinde bir sürü tükenmez kalem izi ve 2 de delik mevcut. Hatta ilana sonradan baktığımda gördüm ki, satıcı bu defo olan yerleri çekmemiş, muhtemelen art niyetli bir şekilde çekmedi. İade talebimin reddinde "Ürüne kimin tarafından zarar verildiği anlaşılamayacağı için" gibi bir açıklama eklenmiş. Toplam 40 civarı alışveriş yaptığım siteden aldığım ürünü neden ben kalemle boyamış veya yırtmış/kesmiş olayım?  

Büyük ihtimalle kesiği görünce kargoyu açarken yanlışlıkla makasla kestiğimi düşündünüz ama ben kargoları sırf bu sebeple hep elimle açarım. Bunun ispatı da şudur: Satıcı ürünü bir Gratis torbasına koyarak yollamış, bunu kendisine de sorsanız aynısını söyler. Bu Gratis torbasında bir kesik yok. Yani ben açarken kesmiş olsaydım Gratis torbası da kesik olurdu. Bunları bana veya satıcıya sormadan "varsayım" üzerine karar vermişsiniz, çok ama çok yanlış! Ayrıca, "Ürüne kimin tarafından zarar verildiği anlaşılamayacağı için" diye bir gerekçeyi hemen hemen tüm defolu ürünler için yazabilirsiniz ve böylece tüm satıcıların defolu olduğunu belirtmeden defolu ürün satarak etik dışı ve kuralları hiçe sayacak şekilde para kazanmasının önünü açmış oluyorsunuz umarım farkındasınızdır.

Ürün sadece 60 TL değerinde bu arada, ancak benim şikayetim 60 TL için değil açıkçası. Bu art niyetli satışı yapan kimseyi aklayarak büyük bir haksızlık yaratmış durumdasınız, esas sorun budur. Verdiğiniz karar yüzünden bu satıcı bir dahaki sefere de defolu ürünün defosunu yazmadan satacak ve böylece kötü bir satıcı kitleniz olacaktır. Tabi ki bu da insanların sizi tercih etmemesine sebebiyet verecektir, tıpkı benim uygulamayı silmeyi düşünmem gibi.

Fotoğrafları herkesin görebilmesi adına yoruma ekliyorum. Dolap ekibi bu fotoları görmesine rağmen iade talebimi nasıl reddetmiş, herkesin değerlendirmesine sunuyorum. Skandal kararınız üzerine sadece para iadesi değil, bu kararı veren editörün uyarılması ve satışı yapan kimsenin de uyarılmasını beklerim. Buradan da bir yanıt alamazsam Tüketici Hakları için e-devletten başvurumu yapacağım.

Dolap Logo
Dolap30 Kasım 2020 09:58

Değerli Kullanıcımız, Ürün teslim edildiğinde kargo görevlisinin yanında paketin açılması gerekir. Ürünün hasarlı veya eksik gelmesi durumunda kargo tutanağı tutulması gerekmektedir. Ürüne kim tarafından zarar verildiği anlaşılmayacağı için iade talebi uygun bulunmamıştır. Sevgiler, Dolap Destek

Tuna
Tuna30 Kasım 2020 15:26

İdeal dünyada dediğiniz doğru. Ancak iş hayatımız sebebiyle kargoların büyük çoğunluğunu elden alamayıp bir yerlere bırakılmasını istiyoruz. Bu gerçeğin farkında mısınız? Veya rakiplerinizin hatta Trendyol'un iade politikasıyla ilgili bilginiz vardır diye düşünüyorum. Gerçekten bu politikanız yüzünden müşteri çokça müşteri kaybedeceğinizin ve küçülerek kaybolacağınızın farkında olmanız gerekir. Dolaylı yoldan dolandırıcı satıcılara destek verdiğinizi hatırlatmak istiyorum. Şükür ki bu durumdaki haklarımı, mevzuatı iyi biliyorum. Hakkımı başka mercilerden arayacağım. İsterseniz siz de kararınızı tekrar değerlendirebilirsiniz.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler