28 Ocak 2014

Doktor Dry Teslimat Süreleri Çok Sorunlu!

Doktor Dry'a 12 adet ürünün ütülenmesi için müşteri hizmetlerine ulaştım. Müşteri hizmetleri hangi gün ve saatte alınmasını istediğimi sorup not aldı.Ancak teslimat yapan ekip birkaç kez geleceğini söylediği halde gelmedi.

En sonunda telefonda kavga ettikten sonra gece 00:30 da gelip aldı. Şoförlerinin ayrıldığını tek başına çalıştığını söyledi. Aynı şekilde ütülenen ürünlerin teslimatında da iki kez gelineceği söylendiği halde gelinmedi.

Yarın öğleden önce teslimat yapılacak ama ben inanmıyorum. Amatörce iş yapıyorsunuz yazık halbuki ütüler başarılı ama teslimat gecikince hiçbir anlamı yok.

Semih 645 Okunma

Cevaplar

  • Doktor Dry Temsilcisi24 Mart 2014

    Müşteri şikayeti çözümlenmiştir. Saygılarımızla, DOKTOR DRY Müşteri Şikayet Yönetimi

  • Doktor Dry Temsilcisi17 Mart 2014

    Değerli Müşterimizin iletmiş olduğu bildirim firmamızca değerlendirmeye alınmıştır. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra müşterimize sonuç hakkında en kısa süre içerisinde detaylı bilgi verilecektir. Değerli Müşterilerimiz, bundan sonraki şirketimiz ve hizmetlerimiz ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi www.doktordry.com.tr adresli internet sitemizde yer alan ‘’Şikayet ve Öneriler’’ linkinden doğrudan firmamıza iletebilirsiniz. Saygılarımızla, DOKTOR DRY Müşteri Şikayet Yönetimi

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön