10 Eylül
#12578019

Doğtaş'tan Bin Pişmanım

Geçen yıl evimin tüm mobilyalarını yaklaşık 25 bin TL'ye Doğtaş'tan aldım. Fakat oturma grubumun koltukları daha 1 yıl olmasına rağmen çöktü. Teknik servisi aradım eve gelip koltukların fotoğrafını çekip incelemeye gönderdiler ve ret geldi. Yani benim oturduğumda dibe gömülüp yapışan o tahta, fotoğrafta belli oluyormuş gibi bana ret cevabı verdiler. Tekrar arayıp itiraz ettim tekrardan inceleyelim dediler sonrasında kaç kez aradım ve 2 ay oldu hala ne gelen var ne giden.


Daha ucuzları varken Biz Doğtaş kalitesi olsun diye gittik güvenip milyarlarımızı tüm mobilyalara yatırıp Doğtaş aldık. Beyefendiler sattılar ya malı. Artık umurlarında değilsiniz böyle bilin. 10 yıl garanti verirler ama malının arkasında durmazlar. Şimdi de buradan bana cevap olarak kalıp halinde cümle kurup geçiştirirler.

Aslan Aslan 562 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi10 Eylül

    SYN Aslan A., Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Eda UZ

Ziyaretçi Yorumları