Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Doğtaş Ta Yaşadığım Hayal Kırıklığı!

Orhan
09 Ocak 13:09
260

Doğtaş bir hayal kırıklığı. Marka değeri olduğunu düşündüğüm Doğtaş Mobilya'da başıma gelenlere kendim bile inanamıyorum. Doğtaş Mobilya Edremit'ten 15 Ekim 2023 tarihinde bahçe mobilyası ve 3 adet yatak/baza seti ile dolap ve ilaveten oturma grubunu yazlık için, 2 adet yatak ve baza setini ise İstanbul'daki evim için satın aldım. Edremit Doğtaş daha önce fabrika satış mağazası idi ve Kasım ayında başka bir kişiye devredildi. Ürünlerimizin takibi için Çanakkale Doğtaş'ın sorumlu olacağı bilgisi verildi. Çanakkale Doğtaş'tan B**** Hanım'ın ilgileneceği söylendi, ancak maalesef hiç ilgilenmedi. Tam bir 'el elin eşeğini türkü çağırır' durumu yaşandı. İstanbul'da yaşadığım için önceden plan yapıp yazlık için aldığım 3 adet yatak, dolap, oturma grubu ve bahçe mobilyalarını almak üzere 25-26 Aralık'ta yazlığa gittiğimde sadece yatak, dolaplar ve oturma grubu gelmişti. Ancak bahçe mobilyaları gelmemişti ve bugün 9 Ocak 2024 olduğunda hala bahçe mobilyalarını alamadım. Yataklar için 120 gün değiştirme garantisi olduğunu belirterek Lova marka yatak satıyorlar. Gelir gelmez değiştirmek istediğimde önce oyaladılar. 'Bugün yarın' dediler; sonraki günlerde '20 gün geçmeden nasıl anlaşılsın' gibi bir yanıt aldım. 20 günün dolduğu 3 Ocak 2024 tarihinde aradığımda hala bir gelişme yoktu. Hala istemediğim yataklarda yatıyorum ve bu durum bezdirme politikası gibi görünüyor. Çanakkale Doğtaş'ı aradığımda telefonlara çıkmıyorlar. 'Müşterim var' diyorlar, sanki biz müşteri değilmişiz gibi, veya 'çok meşgulüm' diyorlar. Müşteri hizmetlerini aradığımda yılbaşı öncesi 'iyileştirme yapıyoruz' diye bir mesaj vardı. 2-3 Ocak 2024 tarihlerinde ulaştığımda problemlerimi ve şikayetlerimi ilettim ama hala bir gelişme yok. İşin ilginç yanı şu anda da 'iyileştirme yapıyoruz' diye bir mesaj var ve bu hiç bitmeyen bir iyileştirme süreci gibi görünüyor. Durumumu anlatan e-postaları i***@dogtas.com adresine gönderdim, ancak herhangi bir geri dönüş alamadım. Anladığım kadarıyla müşteri hizmetleri ve müşteri memnuniyetine hiç önem vermiyorlar, her şey parayı alana kadar. Çözüm olarak şu an şikayetvar.com sitesine yazdım ve devamında Tüketici Mahkemesi'ne gitmeyi düşünüyorum.

Gelişme
Gelişme

11 Ocak 14:54

Doğtaş bir hayal kırıklığı Marka değeri var diye düşündüğüm Doğtaş mobilyada yaşadıklarıma kendim bile inanamıyorum. Doğtaş Mobilya Edremit'ten 15 Ekim 2023 te bahçe mobilya ve 3 adet yatak/baza ve dolabı ilaveten oturma grubu yazlık için, 2 adet yatak ve baza İstanbul daki evim için aldım. Edremit Doğtaş daha önce fabrika satış mağazası idi ve kasim ayında kişiye devredildi ve bizim ürünlerimizi Çanakkale Doğtaş takip edecek diye bize bilgi verildi. Çanakkale Doğtaş tan Büşra hanım ilgilenecek dediler, maalesef hiç ilgilenmedi, tam bir el elin eşeğini vakası oldu, şöyle ki: İstanbul da yaşadığım için çok önceden koordine edip yazlık için aldığım 3 adet yatak dolap, oturma grubu ve bahçe mobilyalarını almak için yazlığa 25/26 aralıkta gittiğimde sadece yatak dolapları ve oturma gurubunu getirmişler, fakat bahçe mobilyalarını getirmemişler ve bugün 9 Ocak 2024 bahçe mobilyaları hala alamadım. Yatakları 120 gün değiştirme garantisi var diye Lova marka yatak satıyorlar, geldiği ilk gün değiştirmek için telefon ettiğimde önce oyaladılar bugün yarın dediler; sonraki günlerde "20 gün geçmeden nasıl anlamışlar" diye haber geldi. 20 gün 3 Ocak 2024 günü dolduğunda telefon ettim hala bir gelişme yok. Hala istemediğim yataklarda yatıyorum, bezdirme politikası gibi. Çanakkale Doğtaş ı arıyorum telefona çıkmıyor, müşterim var diyor sanki biz müşteri değilmişiz gibi veya çok meşgulüm diyor. Müşteri hizmetlerini arıyorum yılbaşı öncesi iyileştirme yapıyoruz diye mesaj vardı, 2/3 Ocak 2024 ulaştım problem ve şikayetimi ilettim hala bir gelişme yok. İşin ilginç yanı şu anda da iyileştirme yapıyoruz diye mesaj var, hiç bitmeyen bir iyileştirme. Durumumu anlatan mailleri [email protected] a attım, bir geri dönüş yok. Benim anladığım müşteri hizmetleri ve müşteri tatminine hiç önem vermiyorlar, her şey parayı alana kadar. Çözüm olarak şu an şikayetim vara yazdım, devamında Tüketici Mahkemesi'ne gitmeyi düşünüyorum.

11 Ocak 14:19

Doğtaş 120 gün değiştirme garantisi vaadi boş bir vaat. Doğtaş'tan almış oldum referans marka yatağa 120 gün değiştirme garantisi var olduğu tarafıma söylendi. Aldıktan bir gün sonra telefon ettim de ilk etapta tamam biz bir bakalım dendi daha sonra 20 gün geçmeden nasıl anladım diye bir yaklaşımda bulunuldu ve 20 gün beklemem gerektiği söylendi. 20 gün geçtikten sonra başvurduğumda ret cevabı geldiği ve herhangi bir gerekçe sorduğumda satış elemanı bayan sadece mail gönderiyoruz onay veya ret geliyor hiçbir gerekçe de yazmıyorlar çok üzgünüm diye belirtti Doğtaş vadetti 120 gün değiştirme garantisini hiçbir şekilde yerine getirmedi İnanılmaz.

profile
1 Destek
09 Ocak 13:10 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu talebinize ilişkin olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Saygılarımızla, Çözüm Ekibi

09 Ocak 13:37

Değerli Müşterimiz ; Sizi kayıtlı telefon numaranız üzerinden aradık ancak iletişim sağlayamadık. Çözüm Ekibimiz sizlere ulaşmaya devam edecektir. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Çözüm Merkezi DOĞTAŞ

Orhan
09 Ocak 14:13

O an konuşuyordum. Telefona geri döndüğümde 850 li numaradan kimseye ulaşılamıyor.

Orhan
11 Ocak 14:03

Sayın Doğtaş çözüm merkezi şikayetin üzerinden 48 saat geçmesine rağmen kimse tarafıma ulaşmadı

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

5
Çözüldü

Doğtaş Mobilya Verilen Sipariş, Personel Tutumu

Murat
01 Ağustos 2023 12:26
2.493
"Her ne kadar teslimat sürecinde olumsuzluklar yaşanmış olsa da İnci hanımın iletişime geçmesi neticesinde müşteri memnuniyetini sağlamak adına çözüm üretilmiştir. Teşekkürler..."
Benzer Şikayet Yaz