21 Aralık 2018
Yorum Yap
#11336999

Doğtaş Mobilya'nın Sorumsuzluğu Ayıplı Malının Arkasında Dur!

5 buçuk ay önce Doğtaş Avcılar şubesinden pasifica L gardırop satın aldım. Kurulumu için 2 arkadaş geldiler ve sanırım işi bilmediklerinden gardolabı 4 buçuk saate kurdular yeni taşınacağım evdi ve boş eve kurdular. Aralık ayında ortalama 5 ay sonra evime taşındım ve gardıroba bir 3'lü dolap daha ilave etmek istedim ve Masko şubesinden satın aldığım 3 kapaklı dolap Aralık'ın 20'sinde kurmak için getirdiler ve sağ olsunlar arkadaşlar işlerinde çok başarılılardı Avcılar'dan satın aldığım dolabın yanına kurarlarken bu Avcılar'dan satın aldığım dolabın menteşe yani kapak frenlerinin hiç birinin olmadığını köşe dolabının ise iç aydınlatmasının prize bağlama adaptörünün olmadığını söylediler ve şube ile iletişime geçin isterseniz eksikleri mevcut dediler.


Aynı gün avcıları arayarak N** hanıma durumu anlattım ve eksikleri beyan ettim servisle görüşün bizlik bir şey değil biz temin edersek faturalandırmak zorundayız ücretini ödersiniz dedi. Serviste aynı cevabı verince bana müşteri hizmetlerine şikayette bulundum onlarda eksiklikten dolayı bayi sorumludur demelerine rağmen kimse geri dönüş yapıp eksiklerimi tedarik etmiyor etmek için parasını ödediğim dolabın parçaları için tekrardan para istiyorlar ayıplı eksik mal satıyorlar eksik mal ayıplıdır. Bir de para ödediğim halde eksikliklikleri tamamlamak için para istiyorlar. Her gün gardırop satın alıpta menteşe sayısını vida sayısını bilen birisi değilim nereden bilebilirim ki bana teslim ettiklerinde eksiğini görebileyim rafı var kapağı var iskeleti var dolap detayları bilebilmem için üretici olmam gerekli ki bunu fark edebileyim eksik malzemeyi kurdular evime.


Üstüne bir de para istiyorlar tamamlamak için bu sizin eksiğiniz ve ayıbınız yazıktır ki koskoca bir şirketin bu denli eksikliklerinin olması yazıktır ki bayisinden müşteri ilişkilerine kadar çözüm bulamayıp bana eksiklerini tedarik etmemeleri bunu adı tamamen ayıptır. Bunun adı çözüm bulamayıp parasını ödediğim dolabın parçalarını eksik montajlayıpta tekrardan parçaları para ile satmaktır. Bayisinde müşteri ilişkilerine kimse çözüm bulmuyor eksik kesin bir dil ile ayıplı mal satılıyor. Ben bunun mağduriyetini yaşadım siz yaşamayın kimse ilgilenmiyor.

Burak Burak 988 Okunma 2 Yorum Yap

Cevaplar

  • Burak03 Ocak

    Hani çözüm ekibi hani ilgi alaka sorun çözmek böyle bir terbiyesizlik olur mu tanesi 5 lira etmeyen menteşe frenlerimi takmıyorlar kaç kapak var 6 kapak her kapak için 1 adet 6 menteşe frenimi takmayıp çalıyorlar 30 lira etmiyor iç aydınlatma adaptörümü çalıyorlar takmıyorlar 20 lira etmiyor demek ki 50 liralık malıma tenezzül ediyorlar bununda çözümünü çözüm ekibi bulamıyor bunun adı hırsızlık değil de ne dir ayıplı mal bu işin peşini asla bırakmayacağım koskoca Doğtaş ada yazıklar olsun bu denli sorunu çözemeyen çözüm ekibine de bölge müdürüne de bayisine de yazıklar olsun almayın aldırmayın mağdur olmayın bu durumu her yerde beyan ediyorum bu rezilliği edeceğimde

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi22 Aralık 2018

    SYN Burak A., Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Eda UZ

Ziyaretçi Yorumları