Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
5
Çözüldü

Doğtaş Mobilya Ürün Teslim Sorunu

Selim
15 Kasım 2023 23:07
889
Selim'in Teşekkür Mesajı
“Teşekkürler”

Size 6 aydır tamamlanmayan ürünlerimden bahsetmek istiyorum. Beni artık sizinle resmi yollardan ve diğer internet ortamındaki şikayet sitelerinden adınızdan bahsetmek zorunda bıraktılar. İstirahat etmem gereken vakitte derler ya "paramla rezil oluyorum " diye aynen öyle bir durum yaşıyorum. Geçen yıl Konya Selçuker Center'daki mağazanızdan ödemelerim olduğu için salon takımının sadece oturma grubu kısmını aldım. Sonrasında imkanım elverince yemek masası, konsol ve aynaları aldım. İlk bölüm siparişte sorun olmadı ya da ben çok dikkat etmedim teslim süresine. Gelelim ikinci kısım yemek takımı kısmına. Bu kısmı mayıs ayında sipariş verdim. İnanır mısınız 5 ay sabırla bekledim. İşlerimin yoğunluğu sebebiyle gidemedim. Bir ara mağazadan ürünü bana satan a*** bey ile görüştüm. Bir takım sorunlar olduğunu hallolunca geleceğini söyledi. Sonrasında hiç haber yok.

5. Ayın sonunda şubeye gittiğimde beni ü*** hanım karşıladı. Biraz bahsedince bana hak verdi doğal olarak ve ben sizin ürünlerinizi gördüm dedi. Evet Ürünler bekliyor sanırım depoda. Bunun üzerine bana ürünü satan a**** beyin başka bir şubeye geçtiğini öğrendim. Bu nasıl bir sorumsuzluktur. Ben akşama kadar emin olun 50 kişiyle uğraşıyorum ve hepsini takip ediyorum. Ü**** hanımla konuşunca "benim ürünlerimi yeni görmemişsinizdir en az 1 ay oluyordur" diye sorduğumda evet dedi. Dağıtımı aradı ve aynı hafta hafta içi ürünler geldi. Gelen ürünlerde masanın altındaki deri yırtık. Tamam biz kuralım 20 gün içinde de değişimini yapalım dendi. Şu an bir ayı geçti. Ve ben hala 6 ay önce verdiğim siparişin tamamlanmasını bekliyorum. Daha önce benzer problemi şahıs firması ile yaşadığımda sonu Tüketici Mahkemesinde sonlandı. Ve ondan sonra şahıs değil kurumsal (! ) firma olarak sizden aldım. Emin olun çok pişmanım.

15 Kasım 2023 23:10 (Şikayetten 3 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu talebinize ilişkin olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Saygılarımızla, Çözüm Ekibi

16 Kasım 2023 11:47

Değerli Müşterimiz ; Telefon görüşmemizde konu hakkında sizlere gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Sorunun çözümü için gerekenin yapılacağından emin olabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Çözüm Merkezi DOĞTAŞ

Selim
16 Kasım 2023 11:53

Doğtaş mobilyadan Ece hanım tarafından 24 saat içerisinde şikayet ile ilgileneceklerine dair arandım. Umarım süreç hızlı ilerler. Duruma göre güncelleme aktaracağım.

Selim
19 Kasım 2023 11:48

Ece hanım tekrar aradı. Haftaya ürünün geleceğini belirtti. Beklemedeyim.

Selim
24 Kasım 2023 14:44

Evet 6. Gündeyiz hafta içi gelecek dediler. Bugün cuma bakalım gelmezse her hafta sonu ilgili şubeye gidip oradaki müşterilerin yanında 6 aydır gelmeyen ürünüm hakkında bilgi alacağım.

Selim
05 Aralık 2023 08:53

Hala ürünleri bekliyorum.

Selim
22 Aralık 2023 10:40

Teşekkürler

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Benzer Şikayetler

1

Doğtaş Modoka Ürün Teslimi Yapmıyor

Senanur
28 Mayıs 16:20
355

Doğtaş Mobilya Gelmeyen Mobilya Ve Eksik Parçalarımız

Umut
28 Şubat 20:56
363
1

Doğtaş Mobilya Tekrarlayan Problemler Ve Çözümsüzlük

Korhan
30 Eylül 2023 16:03
686
Benzer Şikayet Yaz