10 Şubat
Yorum Yap
#11567441

Doğtaş Mobilya  Teslimat Konusunda Sorun Çıkardı!

Doğtaş Mobilya Avcılar mağazasından 06.01.2019 tarihinde mobilya satın aldım. Mağaza 06.02.2019 tarihinde alınan ürünleri teslim etme taahhüdünde bulundu. Ancak süresi içerisinde teslim etmedi. Yapılan görüşmelerde teslim etmeme nedeniyle ilgili farklı sebepler sunarak her aramamda farklı yeni teslim tarihi sundu. Üstüne çalışanlardan biri ürünlerin hazır olan kısmının teslim edilmesini talep ettiğimde ürünlerin ederinden fazlasını ödememi talep ederek aksi takdirde ürünleri gönderemeyeceğini belirtti.


Neden bu miktarda bedel talep ettiklerini sorduğumda muhasebe böyle istiyor içeride biraz daha kapora olsun diye cevap verdi ve yasal haklarımı kullanacağımı söylediğimde tüketici Kanununa göre yasal süre içerisinde ürünü teslim etmesek de siz her türlü ürünün parasını ödemek zorundasınız.


Çünkü özel üretim diye yanıt verdi. Konuyla ilgili müşteri Hizmetleriyle de görüşme sağladım. Ancak özür dileyip konuyla ilgili dönüş yapacaklarını söylemelerine rağmen dönüş yapan olmadı. Sonuç olarak satışta gördüğümüz güler yüz ve ilgiyi satış sonrasında maalesef göremedik ve hala teslim edilmeme sebebi ve kesin teslim tarihiyle ilgili bilgi sahibi değiliz diye yanıt verdi.

Nazan Nazan 1.027 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Nazan09 Mart

    Doğtaş Mobilya Mobilya Avcılar şubesinden koltuk takimi ve yemek odası satin aldım. Ancak 2 ayı geçmesine rağmen ürünler tarafıma teslim edilmediği gibi ürünlerin teslim tarihiyle ilgili mağazayla ve müşteri hizmetleriyle defalarca iletişime geçmeme rağmen net bir bilgi alamadım. En son mağazayla yaptığım görüşmede 1 hafta içinde teslim sözü verilmiş olmasına rağmen mobilyalar teslim edilmedi. Müşteri hizmetleri hala koltuk teslim için tarih veremezken mağaza da oyalama amaçlı her hafta ek 1 hafta sure talep etmektedir. Yapılan görüşmelerde bilgi edinilip tarafıma dönüş yapılacağı söylenmesine rağmen bilgi vermek için herhangi bir dönüş söz konusu olmamıştır. Firma satış sonrası destek sağlamamakta,45 günlük teslim suresini çoktan doldurmuş olmasına rağmen mağduriyetimi gidermek için çözüm üretmemektedir Firma

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi11 Şubat

    SYN Nazan SARIAHMET, Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Eda UZ

Ziyaretçi Yorumları