06 Eylül 2018
#10872818

Doğtaş Mobilya Teslimat Gecikmesi!

Satın alma, teslimat, teslimatta kusurlu ürün getirilmesi size hangi birinden bahsedeyim. Mayıs 2018'de Doğtaş İncirli bayisinden yatak odası takımı aldım. 6 hafta sonra teslim edilecek ürünlerim teslimat günü bize ulaşmadı. Gecikmeden ötürü ne arayan oldu ne bilgi veren kendim ürün teslimatı ile ilgili aradığımda ürünlerin hala yapım aşamasında olduğu bilgini aldım kavga dövüş ürünler birkaç gün sonra bize teslim edildi. Ama bilin bakalım nasıl bir parçaeksik üstelik eksik parçanın teslim süresi hakkında bilgi bile veremediler.


Haftalarca uğraştım kaç kez telefon ile görüştüm bilmiyorum ya paramı iade edim ya eksik parçayı teslim edin ya da değişim verin diye yine güç bela değişim onayı aldım. Bu arada teslim aldığım ürünlerde 2 parça kusur mevcut gelen ekip resimlerini çekti tutanak tuttu üzerinden 2 ay geçti ne arayan var ne soran var. Kaç defa aradım yazık çağrı merkezi personeli acil koduyla bilgi geçiyorum en kısa sürede aranacaksınızdan başka bir şey bilmiyor ama tahmin edebileceğiniz gibi ne arayan var ne soran. Bu satın alma süreci baştan sona fiyasko aldığınız parayı hak etmiyorsunuz.

Burcu Burcu 608 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi06 Eylül 2018

    SYN, Burcu R. Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Melek GÖKTAŞ

Ziyaretçi Yorumları