02 Ekim
Yorum Yap
#10975706

Doğtaş Mobilya Montajda Konsolu Delik Deşik Ettiler, Konsol Kapaklarında Renk Hataları Vardı!

Doğtaş'tan yemek takımı ve salon koltuk takımı aldım. Mağazaya girdiğimde gördüğüm en pahalı ürünü satın aldım. Teslim süresinde sorun olmadı. Ancak montajda konsolun canına okudular delik deşik ettiler, konsol kapaklarında renk hataları vardı tutanak tutulmasına rağmen değiştirmediler. Mağaza hiçbir şey ile ilgilenmedi. Telefonlarıma cevap vermediler. Aradığımda satış personeli bilerek telefona çıkmadı orada olmadığını yala söyledi. Ve mağazaya girdiğimde onu gördüm. Sandalyelerden çatur çutur sesler geliyor, konsolun üst tablası yapıştırmaymış şişti, değiştirdiler. Teslim edileli 8 ay oldu masanın üst tablası da yapıştırmaymış şişti. Onu da değiştireceklermiş. Ama aynı sorunların tekrarlayacağı kuvvetle muhtemel.


Hatta yanınıza b** isminde satış elemanı gelirse direk kovun. Satın aldığım ürünlerin üst kaplaması için 7 yıl garantili olduğunu söyledi ama yalan söylediğini müşteri hizmetlerinden teyit ettim. Bu ürünleri almak için çektiğim kredi ile 20.000 TL. Ödeme yaptım. Ama 8 aydır rezil bir vaziyette gözümün önünde duruyorlar. Ödediğim paranın hiçbir kuruşunu helal etmiyorum. Bu yaptıklarını da Şirketin Genel Müdürü e. S Beye bizzat dosya halinde ileteceğim.

Özkan 431 Okunma

Cevaplar

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi02 Ekim

    SYN ,Özkan A. Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Melek GÖKTAŞ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler