13 Şubat
Yorum Yap
#11580819

Doğtaş Mobilya Mağduriyeti!

Bir çok şubesinin iyi olmadığını bildiğimden Avcılar şubesine kadar gittik. Ödemeler için o yolu gün ve gün katettik lakin kendileri telefona bile dönme tenezzülü göstermiyorlar. İstediğimiz koltuk minderleri gelmedi ne kadar zor olabilir minder göndermek? Kumaş kıtlığı mı çıktı acaba? Yemek masası deseniz hasarlı gönderildi. Aylardır bölge müdürüne mail atılıp duruluyor. Tatlı dille telefon açılması işleri çözmüyor? Parayı alırken gösterdiğiniz işlevselliği sorunlarınızı çözmede de göstermenizi bekliyoruz?

Melek Melek 965 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Melek13 Şubat

    Belirttiğiniz tüm kanallar aracılığı ile mağduriyetimi dile getirdim lakin, çözüm sürecine hala girilemediği için buradan da mağduriyetimi dile getirdim. Umarım artık bu son olur aylardır ben sizi aramaya, mail atmaya yoruldum.

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi13 Şubat

    SYN Melek G., Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Eda UZ

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler