08 Eylül
#12555048

Doğtaş Mobilya Kusurlu Ürünler İçin Sipariş Numarası Sorunu!

Kusurlu olarak sevk edilen ürünlerin yerine yeni sağlam ürünlerin aylarca gelmiyor olması çok ilginç. Sözde kurumsal bir firma olan Doğtaş Mobilya 2 parça kusurlu ürün için sipariş sorgulayamıyor lojistik firmasından sipariş numarası isteyemiyor yazık.

Büşra Büşra 1.234 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Büşra1 g

    Doğtaş mobilyanın ilgisizliği ve sıfır müşteri memnuniyeti... Satın aldığımız elita konsolun bazı parçaları kutu içerisinden kırık çıktı. Konu ile ilgili kayıt açtıklarını söyledikleri parçalar aylardır gönderilemiyor. Müşteri hizmetleri konudan bir haber, firmada inanılmaz bir takipsizlik söz konusu... İşimi gücümü bir kenara bırakıp istisnasız her gün müşteri hizmetlerini arıyorum. Her aradığımda parçaların sevki ile ilgili bir tarih söyleniyor ve sonucunda o verilen tarihe uyulmuyor depoya mail attıklarını söylemekten öteye gidemiyorlar söyledikleri de bilgi kirliliğinden öteye gidemiyor. Birimler arasında bu kadar koordinasyon eksikliği yaşayan, kurumsal firma ile ilk kez karşılaşıyorum. Yaşanan mağduriyetleri giderici hiçbir aksiyon alamadım. Tercih edilecek bir firma değil!

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi08 Eylül

    SYN ,Büşra BAĞCI Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Melek GÖKTAŞ

Ziyaretçi Yorumları