16 Temmuz 2019
#12277719

Doğtaş Mobilya Koltuk Kumaşları Çok Kötü

Ben hayatımda bu kadar müşterisine değer vermeyen, ben paramı aldım gerisi beni ilgilendirmez düşüncesiyle davranan başka bir firma görmedim. Koltuklarımın kumaşı kötü oldu servise gitti 1 ay oldu hala teslimi yapılmadı. Bu olayda dahil tam 8 aydır mağduriyet yaşıyoruz ve bu süre bizim garanti süremizden yeniyor.


Bunun hesabını kim verecek! Bir daha sizden ürün almak mı? Asla. Çevremdeki herkese bu yaptığınızı anlatıyorum ve anlatmaya devam edeceğim. Artık benimle değil tüketici haklarıyla muhatap olacaksınız derdinizi onlara anlatın.

Ayşegül Ayşegül 874 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayşegül20 Ağustos 2019

    Koltuk takımımız servise gideli 2 ayı geçti ve hala gelmedi. Arayıp bilgi bile vermiyorlar. 2 ay sonra tam 1 sene olacak koltuklarımızdan şikayetçi olalı ve doğtaşı arayalı. Giden garanti süremin bedelini kim ödeyecek? Sakin Doğtaş Mobilya ya yaklaşmayın!

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi16 Temmuz 2019

    SYN Ayşegül B., Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Eda UZ

  • Ayşegül16 Temmuz 2019

    Doğtaş genel müdürlüğünü arıyoruz kimse telefonlara bakmıyor. Müşteri hizmetleri de bize yardımcı olmuyor. E biz kime anlatacağız derdimizi? Muhatap olabileceğimiz bize yardımcı olabilecek hiç kimse yok Doğtaş’da. Aldığınız ödüller, orada burda açtığınız mağazalar Vs... Vs... Sadece bunlarla olmuyor bu işler hak yiyorsunuz hak!

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler