05 Kasım 2018
Yorum Yap
#11112101

Doğtaş Mobilya Haklarım Korunmuyor!

2017 basında chester kazablanka koltuk takımı aldım 14 bin liraya. Daha yeni oturmaya başladım koltuklara minderin bir tanesinin içinden tüyleri çıkıyor. Faturamı kaybettim, bayi el değiştirdiği için bilgilere ulaşamadığını söyledi müşteri hizmetleri. Müşteri hakları böyle mi korunuyor? 2 buçuk ayda koltuk takımım teslim edildi ses etmedik.

Gökhan Gökhan 1.925 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Gökhan17 Kasım 2018

    Bu yazdığım ikinci şikayet. İlkinde arayıp ilgileneceğiz denildi ama geri dönmediler. Aldığım chesterfield kazablanka koltuk takımının içinden tüyleri çıkıyor ve batıyor. 2017nin başında satın aldım daha yeni oturmaya başladım. Mağaza el değiştirdiği için kayıtlara ulaşılamadığı söyleniyor. Gerçekten kendi şirket politikanıza bir öz eleştiri yapın ve müşteri memnuniyetini vizyonunuz haline getirin.

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi05 Kasım 2018

    SYN ,Gökhan E. Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Melek GÖKTAŞ

Ziyaretçi Yorumları