13 Şubat
Yorum Yap
#11581632

Doğtaş Mobilya Eksik Ürün Gönderdi!

18.11.2018 tarihinde aldığım salon takımı ve yatak takımı sözleşmede yer alan 30 iş gününü aştıktan sonra 29.12.2018 tarihinde sadece bir kısmı teslim edildi.


Teslim edilen salon takımının ayakları yoktu. Bugün 13.02.2019 ve hala mobilyalarımın bir kısmı eksik. Ayrıca koltuk takımının ayakları için tam 2 aydır "haftaya göndereceğiz", "bir sonraki sevkiyatta göndereceğiz", "kargoyla göndereceğiz" denmesine rağmen hala ortada bir ürün yok.


12.02.2019 tarihinde yaptığım son görüşmede bana "ayakları üretemiyoruz, dışarıdan da alamıyoruz" gibi saçma sapan bir cevap verildi. Sanki Doğtaş ile değil de mahalledeki bakkalla görüşüyormuşum gibi hissettim.


Çünkü bakkala gidersiniz bir ürün sorarsınız ve o da size "alamadım" diyebilir. Koskoca Doğtaş'ın parası mı yok acaba bir ayak alabilmek için? 4 ay gibi bir süre geçmesine rağmen alışverişim hala tamamlanamadı. Ama her fırsatta arayıp, "bize borcunuz var" demeyi çok iyi biliyorlar. Sanırım kendileri bugüne kadar sözleşmenin tek bir şartını bile yerine getirmediklerini unutuyorlar.


Bugüne kadar çözüm üretemeyen bir firmanın bundan sonra da çözüm üretebileceğine inanmıyorum. Somut deliller ile sonuna kadar haklı olduğum bu konuyu yargıya taşıyıp Tüketici Mahkemesi'ne başvuracağım. Bakalım adlarına maddi manevi tazminat davası açıldığında da sürekli arayıp "borcunuz var" diyebilecekler mi?

İlker İlker 1.899 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi13 Şubat

    SYN İlker H., Öncelikle Firmamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz. Talebiniz ilgili birimlere iletilmiş olup, Çözüm ekibi Yetkilimiz sizinle irtibata geçecektir. Markamız ürün ve hizmetleri ile ilgili her türlü soru, istek ve önerilerinizi Türkiye’nin her yerinden 444 34 87 numaralı iletişim hattımıza ya da www.dogtas.com.tr iletişim formundan iletebilirsiniz Saygılarımızla, Doğtaş Çözüm Ekibi Eda UZ

Ziyaretçi Yorumları