Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.

Doğtaş Mobilya Bahçe Mobilyası Seti Sehpa Ayak Sorunu

Burcu
18 Ocak 16:50
602

Hepsiburada üzerinden Doğtaş Talia rattan Bahçe seti aldım. Siparişim 12 Ocak Cuma günü Horoz Lojistik tarafından teslim edildi. Paketleri açtığımızda sete ait sehpanın bir ayağının kısa olduğu ve zemine oturmadığı için sürekli sallandığını gördük. Önce Hepsiburada müşteri hizmetleri ile daha sonra yönlendirmeleri ile Doğtaş müşteri hizmetleri ile görüştük. Halen cevap bekliyoruz. Bu arada ürün için iade girilmiş ve tüm takımı iade etmemiz istendiğini Horoz Lojistik'ten öğrendim. Sadece sehpada problem varken müşteriye bu kadar eziyet etmek nedir?

18 Ocak 17:00 (Şikayetten 9 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Öncelikle firmamızı tercih etmiş olduğunuz için teşekkür ederiz. Bu talebinize ilişkin olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Saygılarımızla, Çözüm Ekibi

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

Şikayetle İlgili Yorumlar

Burcu

Sadece Şikayetvar'a yazdığım zaman müşteri hizmetleri tarafından arandım ve dinlendim. Konuyu inceleyip döneceklerini söylediler. 1 haftadır ne arayan var ne soran. Müşteri hizmetlerini kendim arayıp tekrar görüştüm. Her defasında baştan sona hikayeyi anlatmak zorunda kalıyorum. Doğtaş gerçekten büyük bir pişmanlıkmış. Bu kadar basit ve kalite kaynaklı bir problemi çözemiyorlar.

Benzer Şikayetler

Doğtaş Mobilya Ürünümü/paramı Geri Vermiyor

Seval
25 Haziran 00:43
-

Doğtaş Mobilya Gaziantep Mağazası Müşteri Şikayeti

Elif
03 Haziran 20:31
201
Doğtaş Mobilya Gaziantep Mağazası Müşteri Şikayeti

Doğtaş Mobiya Mamak Akadia Şubesi

Songul
03 Haziran 15:27
225
Benzer Şikayet Yaz