Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Doğtaş Hiçbir Ürününü Verdiği Sürede Teslim Etmiyor

Ayşe
31 Ocak 15:18
1.499

Doğtaş mobilyadan oturma grubu ve yatak odası takımı aldık. Oturma grubu için 1 aylık teslimat süresi verildi yatak odası için 15 gün. 15-20 gün içerisinde baza başlık şifonyer geldi, yatak dolap ve komodin gelmedi. Şube bunun için 1 haftalık süre verdi verilen sürede yine gelmedi. En son 26 Ocak cuma gelmesi planlanan yatak ve dolap 27 sine sarktı sonra 29 una. 29 ocakta gelen ekip akşam 7de geldiği için sadece ürünleri bırakıp 31 ocakta dolabı kurmaya geleceğini söyledi. Planlama bu şekilde yapıldı. Dün aranıp tekrar gelemeyeceklerini bir sonraki güne sarktığı söylendi. Yılan hikayesi anlayacağınız. Ha bunlar olurken de hala koltuk takımımız ortada yok. Üretim aşamasındaymış daha. Madem yetişmeyecek neden 1 aylık süre veriyorsunuz? Müşteri hizmetleriniz talep ve şikayet almaktan başka ne yapıyor? Şubenizin depodan, deponuzun şubeden haberi yok. Şubeniz kafasına göre gün veriyor depo güne uyamıyor? Ustanız gün veriyor planlamayı yapan ekip bozuyor... Bu kadar düzensizlik ve saçmalıkla nasıl kurumsal oldunuz anlamış değilim. Ürünü satana kadar 40 tane yalan, sonrası malum şişme yatakta uyumalar, kamp sandalyesinde oturmalar... Gerçekten pişmanlıksınız!

Doğtaş Hiçbir Ürününü Verdiği Sürede Teslim Etmiyor
Doğtaş Hiçbir Ürününü Verdiği Sürede Teslim Etmiyor

Gelişme
Gelişme

16 Şubat 12:26

Doğtaş 2 aydır oturma grubumuzu teslim etmiyor. Satarken 1 ay içerisinde teslim vaadi veriyorlar. Sürekli bir erteleme mevcut en son 15 şubata geleceği söylenen mobilyalarımız hala üretim aşamasında ve 22 Şubat'ta üretimin güya tamamlanacağı söyleniyor. Hiç kimse yardımcı olmuyor müşteri hizmetleri geçiştiriyor, depo yardımcı olmuyor, şube hak getire hiçbir şeyden haberleri yok. Şikayetlerimize dönüş yapılmıyor. Bir daha asla Doğtaş'ı terfih etmeyeceğimize eminiz artık.

31 Ocak 15:20 (Şikayetten 1 dakika sonra)

Değerli Müşterimiz, Markamızı tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Talebinizle ilgili olarak çözüm ekibimiz sizinle en kısa sürede iletişime geçecektir. Her türlü bilgi talep ve önerileriniz için müşteri iletişim merkezimize ait 0850 800 34 87 numaralı hattımızdan bizi arayabilir ve adresimize mail atabilirsiniz. Saygılarımızla,

01 Şubat 10:21

Değerli Müşterimiz ; Telefon görüşmemizde konu hakkında sizlere gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır. Sorunun çözümü için gerekenin yapılacağından emin olabilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz. Saygılarımızla, Çözüm Merkezi DOĞTAŞ

Ayşe
13 Şubat 22:29

Sorun hiçbir şekilde çözülmedi. Çözülmediği yetmiyormuş gibi verilen süre 15 Şubat'ti 15 Şubat a da yetiştirilmedi ürünler. Üretimin 22 Şubat'ta tamamlanacağı yalanıyla karşı karşıyayız bu defa da. 1 ay süre veriliyor satın alınırken 2 ayda teslim edilemiyor. Yalandan telefonda, "öncelik verilecek şu tarihte gelecek" deniyor. Verilen sürede de gelmiyor. Yalancısınız, umursamazsınız, çözüm odaklı değilsiniz. Bir daha kesinlikle hiçbir ürün almayacağım gibi aldırmayagim da!

Benzer Şikayetler

Doğtaş Mobilya Teslimat Sürelerinde Oluşan Gecikme

Hasan
25 Mayıs 21:16
56
1

Doğtaş Mobilya İle İlk Ve Son Alışverişimiz

Mehmet
20 Nisan 21:24
375
1

Konya Doğtaş Exclusive Ürünlerimin Başkasına Verilmesi

Bayram
01 Nisan 12:05
212
1

Doğtaş Edremit Mağazasında Yaşanan Teslimat Sorunları

Yakup
20 Şubat 11:10
252
Doğtaş Edremit Mağazasında Yaşanan Teslimat Sorunları
profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Benzer Şikayet Yaz