14 Eylül 2013

Doğtaş Mobilya Sözlerinde Durmuyorlar!

Ağustos 2013'te Doğtaş Mobilya Exclusive Küçükyalı mağazasından pek çok ürün aldım ve yaklaşık 15. 000 TL ödedim. Müşteri hizmetleri o kadar kötü ki ne sözlerinde duruyorlar ne de net bir program yapabiliyorlar. Onların yüzünden 20 gündür komşudan aldığım yatakta yatıyorum.

Yalvarmama rağmen depoda hazır bekleyen yatağı ayrıca getirmediler. Depoda bekleyen eşyaların teslimatı için net bir zaman veremediler. Bir de siz bizi arayın yoğunluktan sizi aramayı unutabiliriz diyorlar. Tek hatlı telefonu düşürmek ayrı bir beceri tabi. Ancak merkeze şikayet edince birden teslimat tarihi netleşti! Umarım bu sefer sözlerini tutarlar.

Esra 137 Okunma

Cevaplar

  • Esra 24 Kasım 2013

    Doğtaş mobilya üzmeye devam ediyor..26 Ağustos'ta hasarlı getirdikleri ve hakkında zabıt tutulan vitrin dolap kapaklarını hala getirmediler. Neredeyse 3 ay oluyor. Kaç kere müşteri hizmetlerine bildirdim çözülemiyor. Ayrıca koltuk ayağı da hatalı geldi. Geçen gün lojistikten biri aradı hasarlı parçanızı getireceğiz dedi, vitrin kapakları mı dedim, haberim yok araştırayım dedi. Nasıl bir kuruluş ben anlamadım, müşteriyi bu kadar mı üzmek zorundasınız? Ben kovalamasam gelmeyecek mi yeni kapaklar ve koltuk ayağı? Ne olur biri yardım edemez mi, tüketici bu kadar mı yalnız?

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi20 Eylül 2013

    Sayın ilgili ; Müşterimizin şikayeti konusunda satış pazarlama müdürlüğümüz bilgilendirilmiştir. Bilgilerinize arz ederiz. DOĞTAŞ MOBİLYA Müş. Hiz.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön