25 Ekim 2016

Doğtaş Mobilya Sehpa Montaj Yerinden Kırıldı!

Doğtaş Mobilya'dan yaklaşık 2 gün önce 305 TL 'ye bir sehpa satın aldım. Sehpa aldığım gün montaj yerinden kırıldı. 10 Ekim 2016 tarihinde servise arıza kaydı yaptırdım. Servis whatsapp'tan ürün fotolarını istedi. Bir daha (15 gündür) herhangi bir dönüş tarafıma olmadı. Çağrı merkezini aradım parça bekleniyor denildi, ancak sehpada kırılan bir yer yok. Montaj yerinden kırıldı. Gelip sehpaya bakılmadı bile. Çağrı merkezindeki bayan bana servis numarası veriyim orayla görüşün diyor.

Doğtaş'tan ürün alana kadar çok iyiler, ancak servis hizmeti çok kötü. Ürünle ilgili hiçbir süreç bilgilendirilmesinde bulunulmuyor, ilgilenilmiyor, siz aramazsanız geri dönüş yapılmıyor. 300 TL verip aldığım sehpa mahalle aralarında 30 TL'ye satılan sehpalardan daha kalitesiz ve basit çıktı.

Raife 573 Okunma

Cevaplar

  • Doğtaş Mobilya Temsilcisi25 Ekim 2016

    Sayın RAIFE KILINÇ Yaşadığınız olumsuzluktan dolayı üzgünüz. Şikayetiniz ilgili birimler tarafından takip edilmektedir. Şikayetinizin sonuç bilgisi paylaşılmak üzere en kısa sürede tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Saygılarımızla, Doğtaş İletişim Merkezi 444 34 87

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön