Doğa Sigorta Trafik Hasar Dosyası Hakkında

Serpil Serpil22 Temmuz 10:05

Temmuz ayının başında yaralanmalı trafik kazamız meydana geldi ve mağdur taraf olarak karşı tarafın trafik poliçesi sizden olduğundan dosyamızı açtırdık. Tampon tamir edilemeyecek halde olduğu halde RS ' ye gönderildi. Bu arada bir zaman kaybımız oldu sonucunda da onarılamayacak kararı geldi. 

Parça kodlarının araçla uyumsuz olmasından kaynaklı parçaların gelmesinde sürekli sıkıntı yaşandı. Yanlış parçalar geldi gitti. Hala parçalar tamamlanmadı. Ayrıca piyasaya da bulunmayanlar parçaların tarafımızdan bulunması iletildi buna bile razı olmuşken geleceği kesin iletilen parçalar bile hala ulaşmadı. Aracımız uzun zamandır serviste yatmaktadır. Mağduriyetimizin acil giderilmesini rica ederim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Doğa Sigorta Logo Doğa Sigorta 23 Temmuz 09:35

Sayın İlgili, Aracın tedarik sürecinde olan parçaları servise ulaşmıştır. Aracın onarımına hızlıca başlanmıştır. Eksper tarafından araç başında kontroller yapılarak sizlerle telefon görüşmesi yapılmıştır. Aracın cuma günü kendisine teslim edileceği ve temini sağlanamayan parçalar hakkında bilgi verilerek mutabık kalınmıştır. Tarafınızdan temin edeceğiniz parça bedelleri eksper tarafından tespit edilerek rapora dahil edilecektir. Saygılarımızla.

profile-icon Serpil 22 Temmuz 15:35

Merhaba aracın parçaları dun servise gidecekti bugün gönderildi. Hala da eksikler mevcuttur. Sürekli görüşmemiz maalesef süreci hizlandirmadi. Aracımız uzun zamandır serviste bekledi şu an mevcut parçalarla serviste beklememisi için yapılacak ve alinacaktir. İlk defa doga sigorta da araç hasarımız oldu ve çok mağdur olduk yeter ki Aracımız servisten çıksın.

Doğa Sigorta Logo Doğa Sigorta 22 Temmuz 15:27

Sayın İlgili, Hasar tarihi: 30.06.2020, İhbar tarihi: 01.07.2020’dir. Aracın ön tampon parçası eksper tarafından onarım firmasına yönlendirilmiş ancak firma tarafından onarımı gerçekleştirilememiştir. Aracın eski model olması ve yeni parçalarının piyasada oldukça zor bulunması sebebiyle tedarikçi firmalarımızdan destek istenmiş, parçalar da araştırma sürecine girilmiş ve kısmen de olsa temin edilmiştir. Temin edilemeyen parçalar da aracın bulunduğu servisten de destek istenmiştir. Ancak bu parçalar piyasada bulunamamıştır. Bahse konu parçalar aracın kullanılmasına engel olmadığından tarafınızdan temin edilmesi hususunda bilgilendirme yapılmıştır. Tedarik sürecinde bekleyen ön tampon ve sağ ön davlumbaz parçaları bugün servise teslim edilecektir. Sizlerle süreç ile ilgili yaklaşık bir haftadır her gün telefonda görüşülerek bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla.

Doğa Sigorta Logo Doğa Sigorta 22 Temmuz 10:05

Değerli Müşterimiz, Bizim için çok değerli olan görüş ve önerilerinizi ilettiğiniz için teşekkür ederiz. Başvurunuzla ilgili Müşteri ilişkileri yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Tüm başvurularınız İçin 0850 8115100 çağrı merkezimizi 7/24 arayabilir ya da [email protected] adresimizden bize ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla. DOĞA SİGORTA A.Ş

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler