2 g
Yorum Yap
#11582790

Beyoğlu Sururi Mehmet Efendi Camii Yüksek Ezan Sesi!

Beyoğlu Sururi Mehmet Efendi Camii'nden yükselen karmakarışık, aşırı yüksek ezan sesinden evde duramaz hale geldik. Birkaç kez sesin kısılmasını istediğim halde, imam efendi terslenerek ezan sesinden rahatsız olunmayacağını söyleyip dönüp gitti. Şikayetimden beri ses daha da yükseltildi. Artık en son derecede ve ne olduğu belirsiz canhıraş, ayarsız, feryat figan bağırtılar ile mahalle her seferinde gürültü kirliliği ile kaplanıyor. Okunan ezan değil. Sesi oturmamış, nefes kontrolü ve ritm kulağı olmayan, avaz avaz bağıran biri nefesin nereye kadar yeteceğini deniyor. Her bir satır uzun uzun aralar verilerek feryat figan uzatılıyor da uzatılıyor. Nefes hiçbir şekilde yetmiyor. Tıkanılıyor. Duruluyor. Yeniden başlanıyor. Alttan, üstten. Allah ne verdiyse. Tıkandığı yerde durup, uzun bir ara verip daha çok bağırıyor. Hayye ale’l-felâ'dan sonra ezanda olmayan bir şeyler eklenmeye çalışılıyor araya.
Binalarla cami arasında bir mesafe yok. Yan yana, iç içe. Daracık sokakları olan bir mahallede hoparlörleri sonuna dek açıp bağıra çağıra rahatsızlık vermenin amacı nedir? Niçin ehli kişilere makul bir seviyede okutulmuyor veya düzgün bir kayıt vakti gelince makul bir seviyede yayınlanabilir.


Camii genellikle kapalı. Kimse yok. Sadece Cuma namazına gidenler oluyor. Uzun zamandır gece kulaklık takarak yatıyorum fakat bu kadar yüksek sese pek bir faydası olmuyor. Uyku düzenim tamamıyla bozuldu. Sinir sistemi keza öyle. Ne zaman ezan başlayacak diye gerginlik içinde yaşıyorum. İmam efendi sokaklarda el arabası ile poğaça, simit satıyor. Oğlu ise bağıra çağıra, feryat figan ezan okumaya çalışıyor. İkinci şikayetimde ise evimi satmam söylendi. Bir din görevlisi yakını, yıllar boyu çalışmış, vergisini ödemiş ve hala da ödemekte olan bir vatandaşa evini sat deme hakkını ve cesaretini nereden alıyor? İnanın dehşet içindeyim!


Ne zaman ezan başlayacak diye gerilip tetikte bekler hale geldim. Ezan bittiğinde bile, dairemin duvarlarında bir çınlama yankılanıyor. Gece çalışıp sabah gelip uykuya yatan insanlar, ders çalışan öğrenciler, emekli yaşlı insanlar, yabancılar var. Herkes aman başımıza bir iş gelir, bir faydası olmaz diye çekiniyor. Lütfen sesin rahatsızlık vermeyecek bir seviyeye indirilmesini ve doğru düzgün ezan okumasını bilen birine okutulmasını rica ediyorum.

Ayse Ayse 376 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Ayse2 g

    Şikayetimi takiben mi yapıldı bilemiyorum tabii ki. Ses daha da yükseltildi. Aniden gelen sesin şiddetinden birdenbire korkuyla kalbim çarparak sıçrıyorum. Kapı pencere sımsıkı kapalı. Evin içinde nereye kaçacağımı şaşırdım. Havalar ısınınca ve pencereler açılınca ne yapacağız bilmiyorum. 60 senedir bu memlekette ezan dinliyorum. Farklı birkaç il ve ilçesinde de yaşadım. Camilerde hoparlör yoktu. Ezanı duymadığım hiçbir gün olmadı şükür. Huzurla dinlediğimiz ezanı şiddetli bir gürültü haline getirip insanları gerip, taciz etmenin amacı nedir?

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler