07 Mayıs 2013

Divarese Ben Böyle İlgisizlik Görmedim!

Yaklaşık 1 ay önce divarese mağazasından almış olduğum ayakkabılar 2 gün giydikten sonra kalıbının düzgün yapılmamasından dolayı ve ayaklarımı yara yapmasından dolayı iade talep ettim belki divarese mağazasından 12 yıldır ayakkabı alırım. Bütün ayakkabılarımı aynı mağazadan aldığım hale ayakkabı bana tüketici hatası diye geri geldi.

Bu ayakkabının 39 numarası 1 tane üretilmiş sadece. Bundan sonra bırakın divarese markasından ayakkabı almayı hiç bir tanıdığıma dostuma tavsiye etmem mağazanın önünden dahi geçmem. çöpe atılan 250 TL. Bravo size diyorum. Müşteri memnuniyeti kocaman bir sıfır.

Ali 197 Okunma

Cevaplar

  • Divarese Temsilcisi14 Mayıs 2013

    Değerli Müşterimiz ; Öncelikle markamıza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz yazınızda şikayet konusu durum ile ilgili son derece üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Ürününüz ile ilgili tüm detaylar üzerinden tekrardan incelemesinin yapılması için 3. inceleme olarak 08.05.2013 tarihinde kalite kontrol birimimize gönderildiğini ürününüzün inceleme birimimizde olduğunu bildirmek isteriz. Tarafımıza iletmiş olduğunuz şikayet konusu durumunuzu bildirmiş olduğunuz mailinizi ilgili birimimiz ile paylaştığımızı iletmek isteriz. Prosedür gereği kalite kontrol birimine gönderilen ürünlerin inceleme süresi 15 iş günü olduğunu ,ürünün incelemesi yapıldıktan sonra sonuç ile ilgili bilgilendirme mağaza sistemine bildirdiğiniz cep tlf numaranıza gelicek sms ile takip etmenizi rica ediyoruz. Tarafınıza yaşatmış olduğumuz durumdan dolayı özür dileriz. Gösterdiğiniz anlayışa teşekkür ederiz. Saygılarımızla. Müşteri İlişkileri

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön