Toplam çözüm sayısı
..
Digiturk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Aslıhan'ın şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız tam yıldız 5

Digiturk'ün Paket Haksızlığı

841görüntüleme
Aslıhan
Aslıhan 27 Ocak 11:58
ÇözüldüÇözüldü
Aslıhan'ın Teşekkür Mesajı
“Marka bana ulaşarak mağduriyetimi giderdi ve telafi etmek için çok güzel bir paket de sundular. Sorumluluk alarak çözüm sundukları için teşekkür ederim.”

23.01.2021 tarihinde Digiturk'le telefon üzerinden görüşerek paketleri hakkında bilgi almak istedim. Belgesel paketinde (aylık 24.99 TL) 24 ay taahhüt ile karar kıldım ve özellikle Animal Planet kanalının olup olmadığını sordum, bana olduğu söylendi. Kurulum için onay verdim 24.01.2021 tarihinde teknik ekip eve ® geldi, onlara da belgesel paketini istediğimi söyledim ve kurulumu gerçekleştirdiler. 

Ödeme almak için kredi kartımı aldı ve biraz sonra bankamdan hesabımdan Digiturk tarafından 588 lira alındığı mesajı gönderildi. Görevliye 2 senelik ücretin mi alındığını sordum, bilgim yok muhtemelen öyle oldu dedi. Kurulumu yaparken bir takım seçmemiz gerektiğini maçlarını izleyebileceğimizi söyledi, bizim evimizde kimse futbol takip etmiyor ve asla böyle bir talepte bulunmadık. Ben de illa söylemem gerekiyorsa Galatasaray olsun dedim kurulumu yaptı gitti.

Ödeme konusunda ne ödediğimden emin olmak istediğim için 26.01.2021 tarihinde Digiturk'ü aradığımda paketimin aylık 49 liralık tamamen farklı bir paket olduğunu öğrendim. Ben en baştan beri belgesel paketi isterken bana sormadan söylemeden nasıl başka bir paket tanımladıklarını ve nasıl 1 senelik ücreti de aldıklarını sordum telefon görüşmelerini inceleyip dönüş yapacağız dediler. Bugün arandım ve müşteri memnuniyetimi sormak istiyorlarmış. Sisteminizde şikayet kaydım yok mu çözülmemiş bir problem varken bir de memnun olup olmadığımı mı soruyorsunuz? Şimdiden pişman oldum kendileriyle çalıştığım için.

Digiturk Logo
Digiturk27 Ocak 11:58

Merhaba Aslıhan S., İlgili talebiniz tarafımıza ulaşmıştır. En kısa sürede dönüş sağlanacaktır. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Aslıhan
Aslıhan27 Ocak 12:13

Söylemeyi unuttum Animal Planet kanalı yokmuş bu konuda da yanlış bilgilendirildim.

Digiturk Logo
Digiturk31 Ocak 11:56

Sayın Aslıhan S., ile 31.01.2021 tarihinde yapılan görüşmede iletmiş olduğu konu hakkında bilgi verilmiştir. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

Aslıhan
Aslıhan3 hafta önce

Marka bana ulaşarak mağduriyetimi giderdi ve telafi etmek için çok güzel bir paket de sundular. Sorumluluk alarak çözüm sundukları için teşekkür ederim.

Digiturk Logo
Digiturk3 hafta önce

Sayın ,Aslıhan S., Memnuniyetinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. Digiturk olarak üyelerimize yüksek kalitede ve beklentileri doğrultusunda en iyi hizmeti sunabilmek için çalışmalarımız sürekli devam edecektir. Sizlerden gelen her türlü geri bildirimin bizim için çok değerli olduğunu bilmenizi isteriz. Saygılarımızla, DIGITURK Müşteri Hizmetleri

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler